Fotel z siatką czy bez? Lepiej jak fotele biurowe, krzesła biurowe mają siatkę, czy zdecydowanie bardziej wygodne i funkcjonalne będą fotele nie posiadające siatki w oparciu, czy siedzisku? Jak to jest z tymi fotelami? Czym się kierować wybierając, zamawiając, kupując fotele biurowe?
Oto są ważkie pytania! W tym artykule postaramy się na nie jak najbardziej trafnie, merytorycznie i przede wszystkim wyczerpująco odpowiedzieć.
Jakie krzesła zwiększają komfort użytkowania, komfort pracy?
Każdy pracodawca, freelancer, gdy przychodzi moment wyboru krzesła biurowego odczuwa lekkie zagubienie. Modeli jest naprawdę bardzo dużo, wybór – mówiąc wprost = jest ogromny. Na co zatem powinniśmy zwracać uwagę, wybierając konkretne krzesło, konkretny fotel biurowy?
Rozważając zakup fotela biurowego, musimy mieć na uwadze, że wygoda jego użytkowania jest kwestią kluczową. To ona w pierwszej kolejności będzie przesądzać o naszej efektywności, o przyjemności pracy oraz o tym, czy będziemy chcieli do niej wracać. Nie ma nic gorszego niż niewygodne krzesło biurowe – wie to każdy, kto spędza na fotelach biurowych jedną trzecią doby.
Osiem godzin dziennie, pięć dni w tygodniu spędzone na niewygodnym fotelu biurowym może nie tylko skutkować frustracją, ale poważnymi problemami zdrowotnymi. Pisząc o problemach zdrowotnych wcale nie przesadzamy.
Specjalne podparcie odcinka lędźwiowego ma nie tylko wpływ na poczucie komfortu, ale także – w dłuższej perspektywie czasowej – zapobiega stanom zapalnym, zwyrodnieniom kręgosłupa. Dbając o wybór fotela biurowego, dbamy o zdrowie pracowników, zapewniamy im pożądany komfort, który ma prozdrowotny charakter.
Ergonomiczne stanowisko pracy, meble biurowe, które zwiększają komfort użytkowania, to obok narzędzi takich jak monitor i komputer jedne z kluczowych elementów mających wpływ na to jak nasi pracownicy będą się czuć w biurze. W jaki sposób będą sobie radzić z zadaniami, jak szybko będą “dowozić” projekty.
Pamiętajmy! Fotele biurowe, krzesła biurowe oraz komfort siedzenia to synonimy. A przynajmniej powinny nimi być.
Klasyczne podejście do wyboru fotela biurowego oczywiście polega na sprawdzeniu, czy dane krzesło jest po prostu wygodne. Wystarczy usiąść i sprawdzić. Ta metoda, choć intuicyjnie słuszna, jest zdecydowanie niewystarczająca. Wybierając fotel biurowy warto zwracać uwagę na kilka kluczowych kwestii.
Przede wszystkim, krzesło biurowe musi mieć odpowiednio wyprofilowane siedzisko, oparcie. Dzięki temu zapewnione jest odpowiednie ułożenie ciała. Ponadto, fotel biurowy musi mieć możliwość regulowania wysokości siedziska, dzięki czemu możliwe jest dostosowanie wysokości siedziska do wysokości człowieka, zapewnienie komfortu użytkowania. Regulowana powinno być także oparcie.
Fotel biurowy powinien także posiadać podłokietniki, dzięki czemu siedzący na nim pracownicy będą mieć możliwość zapewnienia rękom oraz ramionom odpoczynku. Krzesło biurowe powinno dawać także możliwość swobodnego obrotu (360 stopni) oraz przemieszczania się na kółkach bez konieczności wstawania.
Czy to wszystkie cechy? Zdecydowanie nie! Fotel biurowy, nawet w biurach o wysokim standardzie, w których wysokość temperatury jest regulowana za pomocą klimatyzacji, powinien zapewniać ciału odpowiednią temperaturę.
Materiały, z jakich wykonane są typowe fotele biurowe, nie zawsze gwarantują, że nasze ciało nie będzie się przegrzewać, że nie będziemy się pocić i mówiąc całkiem wprost – przyklejać do fotela biurowego. Prawdziwym testem dla fotela biurowego jest okres letni oraz zimowy.
Fotel biurowy z siatką stanowi ciekawą alternatywę dla klasycznych modeli i na pewno powinien być brany pod uwagę. W szczególności, gdy w biurach trudno zachować stałą temperaturę, w których problem wentylacji w szczególności daje się we znaki.
Kilka ważnych powodów, dla których warto wybrać fotel z siatką
Fotel biurowy z oparciem wykonanym z siatki materiałowej to mebel, który w większości biur zapewni pracownikom (oraz pracodawcom) wiele korzyści. Odczuwalnych bezpośrednio – w postaci skupienia na pracy, nie na dyskomforcie. Jak również odczuwalnych pośrednio – w postaci większej produktywności, konkurencyjności, efektywności wykonywanej w biurze pracy.
Fotel z siatką to przede wszystkim gwarancja zapewnienia odpowiedniej temperatury ciała. Wysoka przewiewność krzeseł z siatką sprawia, że są one bardzo przydatne w okresie letnim, gdy temperatura w biurze potrafi wzrosnąć do nieprzyjemnych wartości. A pamiętajmy, że wzrost już o trzy, cztery stopnie może powodować znaczny dyskomfort ciała.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że oparcie z siatki umożliwia swobodny przepływ powietrza, dzięki czemu pracownicy spędzający długie godziny w jednej pozycji czują się bardziej komfortowo. Mówiąc wprost – na fotelach z siatką mniej się męczymy.
Można z powyższych akapitów wyciągnąć wniosek, że fotele z siatką mają bardzo sezonowe zastosowanie i są najbardziej użyteczne w okresie letnim oraz w miejscach, w których stale panują wysokie temperatury.
Oczywiście nie jest to prawdą. Odpowiednia cyrkulacja powietrza, zachowanie odpowiedniej temperatury ciała przez cały rok ma pozytywny wpływ na samopoczucie, komfort i zdrowie pracowników.
Dobra cyrkulacja powietrza nie jest tylko kwestią komfortu, wygody, ale również zdrowia. Kiedy nasze plecy mają dostęp do świeżego powietrza, mniej się męczymy, a nasze mięśnie i kręgosłup są mniej narażone na kontuzje i urazy.
Co więcej, taki rodzaj oparcia może okazać się przydatny, jeśli w biurze panuje zbyt wysoka temperatura spowodowana przez zbyt intensywne ogrzewanie w okresie zimowym. Jesienią oraz wiosną krzesła z siatką także się sprawdzą, bowiem łatwiej dobrać ubranie do zmiennych wartości temperatury otoczenia.
Zalety zastosowania siatki w fotelach biurowych
Kolejną zaletą wybierania, kupowania foteli biurowych z siatką jest ich o wiele mniejsza podatność na zabrudzenia. Siatki zazwyczaj wykonane są z materiałów, które nie absorbują wody, które się nie plamią i których konserwacja, czyszczenie jest o wiele prostsze niż tradycyjnych obić.
Intensywność eksploatacji mebli biurowych, w tym przede wszystkim krzeseł biurowych sprawia, że muszą być one o wiele bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne oraz bezproblemowe pod względem zachowania walorów estetycznych. Siatka stosowana w siedziskach foteli, oparciach foteli na pewno spełnia takie wymagania i kryteria.
Czas poświęcony na czyszczenie, mycie foteli biurowych z siatką jest o wiele krótszy, co pozwala optymalizować koszt utrzymania czystości w biurze. W skali roku oszczędność – w szczególności w dużych biurach – może być naprawdę znacząca.
Siatka to także duża wygoda użytkowania. Najczęściej jest ona wykonana z materiałów, które w sposób elastyczny dostosowują się do naszego ciała zapewniając jednocześnie odpowiedni poziom oporu i dopasowania.
W fotelach z siatką można się wygodnie rozsiąść, a sama siatka jest przyjemna w dotyku. Wielogodzinna praca, dzięki fotelom z siatką, która jest ergonomiczna staje się po prostu o wiele bardziej przyjemna i bezproblemowa.
Fotel biurowy z siatką czy ze skóry?
Oba warianty mają swoich zwolenników. Oba mają swoje plusy. Wybór jest więc kwestią preferencji.
Fotel z siatką, czy fotel z tapicerką skórzaną? W dużej mierze odpowiedź na tak postawione pytanie stanowi charakter wykonywanej pracy, ilość czasu, jaki spędzimy na fotelu. Nie bez znaczenia jest także status, pozycja w organizacji, funkcja osoby, która będzie na nim siedziała.
Warto także mieć na uwadze, czy wybierane fotele będą używane na co dzień, niemal non stop, czy mają być używane incydentalnie. Czy mają mieć bardziej charakter reprezentacyjny niż użytecznościowy.
Tak, jak pisaliśmy powyżej fotel biurowy z siatką charakteryzuje się przede wszystkim wysoką przewiewnością, co jest szczególnie ważne w czasie upalnych, jak również mroźnych dni. Typowe warunki klimatyczne, panujące w danym mieście, także nie są bez znaczenia.
Oparcie wykonane z siatki umożliwia lepszy przepływ powietrza, co wpływa na nasze samopoczucie i wygodę w trakcie pracy. Dobra cyrkulacja powietrza jest również ważna w okresie zimowym, gdyż zapobiega poceniu się pleców oraz przegrzaniu organizmu w zbyt nagrzanych pomieszczeniach.
Kolejna kwestia to waga foteli. Fotele z siatką są zwykle lżejsze i bardziej elastyczne niż fotele tapicerowane skórą, co pozwala na większą swobodę ruchów i dostosowanie fotela do indywidualnych potrzeb.
Z kolei fotele biurowe z tapicerką skórzaną są zwykle bardziej eleganckie i prestiżowe. Tapicerka skórzana jest stosunkowo łatwa do utrzymania w czystości i zapewnia dłuższą trwałość mebla.
Fotele z tapicerką skórzaną zdecydowanie lepiej się sprawdzą w salach, pokojach konferencyjnych, gabinetach prezesów, menadżerów, w pomieszczeniach, w których goszczeni są partnerzy biznesowi, klienci, czy w których spotkania ma wyższa kadra kierownicza.
Fotele tapicerowane, fotele z tapicerką ze skóry są polecane do użytkowania o wiele krótszego, zdecydowanie nie przekraczającego kilku godzin.
Wprawdzie są one równie komfortowe jak fotele biurowe z siatką, mają o wiele większe walory estetyczne i dodają miejscu, firmie, osobie na nich siedzącej prestiżu, to jednak nie będąc równie przewiewnymi jak fotele biurowe z siatką.
Raczej nie są rekomendowane do użytkowania w sposób ciągły, przez osiem godzin dziennie. Zdecydowanie lepiej będą wyglądać i służyć w pomieszczeniach, w których pracuje się krócej i nieregularnie.