Mały ogród dla wielu osób jest zbyt mały by zadać sobie trudu jego urządzenia. To oczywiście powszechny i niepotrzebnie powielany błąd. Nawet niewielka przestrzeń może być zaaranżowana, wyposażona w odpowiednie meble ogrodowe, udekorowana i używana z dużą satysfakcją i przyjemnością.
Ograniczona przestrzeń nie tyle powinna stanowić przeszkodę do jej urządzenia, ile powinna być traktowana jako swoiste wyzwanie, w którym pomysłowość, kreatywność, umiejętność znajdowania rozwiązań gra najważniejszą rolę.
Mały ogród, jeśli zostanie stworzony według planu, zgodnie z założeniami, potrzebami, będzie miejscem, w którym będziemy mogli wypoczywać, cieszyć się kontaktem z naturą, spotykać z rodziną i przyjaciółmi.
W jaki sposób podejść do projektowania małego ogrodu? Na co zwracać uwagę planując aranżację ogrodu niewielkich rozmiarów? W jaki sposób “ugryźć” ten problem, temat? Wszystkiego tego dowiecie się z lektury naszego artykułu! Serdecznie zapraszamy!
Najważniejsze zalety małych ogrodów
Pamiętajmy, że małe jest piękne! O zaletach małych ogrodów można pisać długo i pasjonująco, my ograniczymy się do kilku kluczowych kwestii.
Otóż, małe ogrody są bardziej praktyczne w utrzymaniu niż większe przestrzenie. Dlaczego? Bowiem utrzymanie ich w dobrej kondycji zajmuje zdecydowanie mniej czasu i wysiłku. A wszyscy chyba cierpimy na chroniczne deficyty zarówno czasu, jak i energii.
W małym ogrodzie mniej czasu poświęcimy na pielęgnację, konserwację mebli ogrodowych, mniej czasu zajmie nam odchwaszczanie rabatek, jak również o wiele krótsze będzie koszenie trawnika.
Małe ogrody wymagają również mniej zasobów, takich jak woda, czy nawozy. Są tym samym mniej wymagające pod względem finansowym. Zakup nowych mebli ogrodowych także nie będzie stanowił tak dużego wyzwania finansowego, jak w przypadku ogrodów o znacznych metrażach.
Samo projektowanie małego ogrodu jest zazwyczaj łatwiejsze. Znów, mniejsza przestrzeń stanowi ograniczenie, które wymusza konieczność podjęcia mniejszej ilości decyzji projektowych. Brzmi jak wada? Nic bardziej mylnego!
Projektując mały ogród można skupić się na tworzeniu harmonijnej kompozycji, dobierać rośliny, meble ogrodowe, oświetlenie, ozdoby, wyposażenie w sposób bardziej precyzyjny. Także klimat panujący w małym ogrodzie jest nieco inny. Mały ogród pozwala na bardziej intymne i spójne aranżacje.
Małe ogrody są postrzegane jako bardziej przytulne. Panuje w nich bardziej romantyczna atmosfera. Przestrzeń jest zazwyczaj bardziej zbliżona do domu, co sprawia, że możemy w nich tworzyć nieco bardziej osobiste miejsce relaksu i odpoczynku.
Mały ogród to przytulna oaza relaksu i wyciszenia. W małej przestrzeni możemy śmiało zaprojektować osobne lub wielofunkcyjne miejsce do wypoczynku, czytania, spotkań ze znajomymi. Intymność małego ogrodu pozwala nam cieszyć się prywatnością i spokojem.
Planowanie małego ogrodu – kluczowe zasady aranżacji małego ogrodu
Aranżacja małego ogrodu stanowi pewne wyzwanie, to prawda. Ale nie jest ono na tyle duże, by mogło zniechęcić osoby, które nie mają odpowiedniego doświadczenia.
Z odpowiednim nastawieniem projektowanie, aranżowanie małego ogrodu może być wyzwaniem. Warto mieć po prostu dobre nastawienie, nie widzieć strat, tylko okazje. Trzymając się kilku kluczowych zasad można stworzyć przestrzeń, która jest funkcjonalna, estetyczna i skutecznie wykorzystać dostępną powierzchnię.
Pierwszym krokiem i naszym zdaniem najważniejszym krokiem jest staranne zaplanowanie i pomiar dostępnej powierzchni. Koniecznie należy zrobić szkic, plan ogrodu, uwzględniając istniejące elementy, takie jak budynki, ścieżki czy rosnące rośliny. Swoista mapa przestrzeni pozwala dostrzegać szanse i lepiej planować.
Żaden ogród nie będzie postrzegany jako funkcjonalny, jeśli nie zrozumiemy swoich potrzeb, oczekiwań oraz celów. Określając potrzeby i cele związane z ogrodem mamy możliwość uczynienia go możliwie najbardziej odpowiednim do nich.
Warto się na przykład zastanowić, czy chce się mieć miejsce do relaksu, jadalnię na świeżym powietrzu, miejsce do uprawy warzyw czy plac zabaw dla dzieci? Określenie kluczowych funkcji pomaga w podjęciu decyzji dotyczących rozmieszczenia różnych elementów. Także ich zakupu, przechowywania.
W małym ogrodzie ważne jest zachowanie proporcji między różnymi elementami. Należy wybierać meble ogrodowe, donice, rośliny mając na uwadze skalę, proporcje, wizualne efekty. W małej przestrzeni zbyt duże meble ogrodowe z łatwością mogą przytłoczyć, sprawiać wrażenie zagracenia przestrzeni. Ale także małe przedmioty, gdy jest ich po prostu za dużo mogą sprawić, że ogród będzie wyglądać chaotycznie.
Jak wybrać meble ogrodowe do małego ogrodu?
Jeśli zastanawiacie się, jak wybrać i kupić meble ogrodowe, by zaoszczędzić miejsce w małym ogrodzie to już służymy kolejnymi praktycznymi radami. Jednym z najczęściej powtarzających się problemów i pytań jest pytanie – jak dobrać odpowiednie meble, takie jak krzesła ogrodowe czy stoliki, które nie zajmą zbyt wiele miejsca.
Wybór odpowiednich mebli ogrodowych do małego ogrodu jest kwestią o ogromnej wadze. Przyczyna jest intuicyjnie oczywista. Aby wykorzystać dostępną przestrzeń w sposób optymalny potrzebujemy mebli ogrodowych, które będą funkcjonalne, wygodne, optymalne w sensie gabarytów oraz walorów użytkowych. Koniecznie muszą być także bardzo wytrzymałe.
Zakup mebli ogrodowych, w szczególności krzeseł ogrodowych, stolików ogrodowych, ławek będzie o wiele prostszy jeśli poświęcimy chwilę na zmierzenie dostępnej przestrzeni. Umieszczenie mebli warto zaplanować, biorąc właśnie pod uwagę wymiary. Znając je będziemy mogli określić, jakie meble będą pasować do małego ogrodu. Tak, jak pisaliśmy wyżej, należy unikać zbyt dużych mebli, które przytłaczają przestrzeń.
Zamiast dużych okazałych stołów ogrodowych, krzeseł ogrodowych lepiej wybrać meble ogrodowe o odpowiedniej skali, które będą proporcjonalne do rozmiaru grodu. Zbyt duże meble mogą dominować w małej przestrzeni i sprawić, że wyda się ona jeszcze mniejsza.
Bardzo dobrym pomysłem, zawsze rekomendowanym właścicielom małych ogrodów, jest zakup składanych lub modułowych mebli ogrodowych. Takie meble można łatwo schować lub złożyć, gdy nie są używane, co pozwala zaoszczędzić miejsce.
Warto także przemyśleć, jakich mebli będziemy nie tyle potrzebować, co najczęściej używać. Spożywanie kawy, jedzenie wspólnych posiłków na świeżym powietrzu powinno raczej sugerować zakup stołu ogrodowego i ogrodowych krzeseł jadalnianych.
Ale uwaga! Nie tylko rozmiar i estetyka mebli ogrodowych ma znaczenie. W sklepach meblarskich należy wybierać meble ogrodowe wykonane z lekkich, jednocześnie trwałych i odpornych na warunki atmosferyczne materiałów.
W małym ogrodzie, gdzie meble będą narażone na działanie czynników zewnętrznych (słońca, wody, wiatru, niskich i wysokich temperatur), ważne jest, aby były odporne na wilgoć, promieniowanie UV i korozję. Meble ogrodowe bardzo często są z powyższych powodów produkowane z aluminium, drewna, rattanu syntetycznego, czy tworzywa sztucznego.
Dobrym pomysłem jest zakup zamiast dużego zestawu wypoczynkowego, mniejszych, lekkich, składanych mebli ogrodowych. Składane krzesła, leżaki czy hamaki z łatwością się przechowuje. Warto o tym pamiętać.
Jak zaaranżować miejsce do relaksu w ograniczonej przestrzeni?
Aranżacja miejsca do relaksu w ograniczonej przestrzeni wymaga kreatywnego podejścia i optymalnego wykorzystania dostępnej powierzchni.
Dobrym pomysłem jest wykorzystywanie wszystkich przestrzeni, płaszczyzn. Warto kreatywnie podejść do ścian, podestów, przepierzeń, sufitów w altanach, drzew. Przykładowo, wiszące fotele, huśtawki czy hamaki są doskonałym rozwiązaniem do relaksu w małym ogrodzie.
To, jak się czujemy w ogrodzie jest funkcją także zastosowanych trików optycznych, które pozwalają nadać przestrzeni przestronności, głębi. Triki powiększające przestrzeń sprzyjają poczuciu wygody, swobody, lekkości. Dostępną przestrzeń można optycznie powiększyć wykorzystując lustra, które odbijają światło i tworzą wrażenie przestronności. Wzorzyste podłogi czy ścieżki prowadzące dalej niż faktyczna granica ogrodu również mogą dodać głębi.
Rośliny są doskonałym sposobem na stworzenie przyjemnej atmosfery w małym ogrodzie. Wybierajmy rośliny doniczkowe, które nie zajmują zbyt dużo miejsca. Dobrym pomysłem jest także stworzenie zielonej ściany lub wertykalnego ogrodu, który “nie konsumuje” miejsca, a jednocześnie dodaje wiele uroku.
Warto zestawiać ze sobą donice, doniczki o różnych kształtach i rozmiarach, wykonane z różnych materiałów, dzięki czemu uzyskamy efekt bogactwa, pojemności.
To, w jaki sposób rośliny, poszczególne strefy oświetlimy, za pomocą jakiego światła ma także gruntowne znaczenie dla komfortu odczuwanego w małym ogrodzie. Małe kierunkowe reflektory LED lub lampki naziemne nadają się doskonale do małych ogrodów. Z ich pomocą stworzymy subtelną atmosferę. Z kolei lampiony, świeczniki i lampki na świeczki dodadzą romantycznego i przytulnego nastroju.