Wiosna w rozkwicie, przed nami – miejmy nadzieję słoneczne lato – dlatego dzisiaj opowiemy o ogrodach. Słyszeliście o ogrodach urządzonych w stylu włoskim?
Jeśli nie to koniecznie przeczytajcie nasz artykuł. W słonecznej Italii powstał styl, który jest pod wieloma względami wyjątkowy, podobnie jak wyjątkowy stosunek do życia, najbliższego otoczenia mają sami Włosi.
Ogród w stylu włoskim – niezwykły i popularny
Ogród w stylu włoskim to pojęcie, które coraz częściej gości w słowniku polskich architektów krajobrazu, architektów zieleni. Coraz częściej pojawia się także w rozmowach amatorów zieleni, przydomowych ogródków, mebli ogrodowych.
Można śmiało powiedzieć, że do pewnego stopnia pomysł Włochów na urządzanie ogrodów przypadł do gustu Polkom i Polakom.
Inspiracje włoskim stylem ogrodowym, prezentowane także w prasie, programach telewizyjnych, są dość zrozumiałe, jeśli zdamy sobie sprawę z walorów, uroków, piękna ogrodów zaprojektowanych we włoskim stylu.
Słoneczna Italia, piękna krajobrazem, naturą, sztuką, architekturą, jest także piękna aranżacją małych przydomowych ogrodów.
Tym bardziej, że nie tylko o wybór i aranżację zieleni chodzi, nie tylko o dopasowanie do przestrzeni mebli ogrodowych chodzi, ale o swoistą filozofię życia, wypoczynku, relaksu, korzystania z uroków wolnego czasu. A Włosi są tej filozofii wierni od nie od dekad, ale od niemal początku swojej historii i kultury. Żyć po włosku, to żyć zgodnie z filozofią Dolce Vita, Dolce Farniente.
Dolce Vita, czyli włoskie umiłowanie życia
Nim przejdziemy do omówienia cech stylu włoskiego, nim opowiemy Wam o ogrodzie w stylu włoskim to najpierw musimy trochę opowiedzieć o włoskiej “filozofii życia” – Dolce Vita.To ona w dużej mierze ukształtowała włoskie myślenie o pięknie, wypoczynku, stylu życia.
Dolce Vita oznacza w języku włoskim “słodkie życie”. Żyć słodko to żyć w sposób sprzyjający relaksowi, przyjemności. To żyć niespiesznie, niemal powoli, to mieć czas na wszystko. Przede wszystkim na odpoczynek, radość. Włosi uwielbiają swoje tempo życia, potrafią jak mało kto rozkoszować się drobnymi i nieco bardziej wyszukanymi przyjemnościami.
A nade wszystko wszystko w Dolce Vita chodzi o celebrację dnia codziennego. O afirmowanie dobrego jedzenia, wina, o radość płynącą ze spotkania się z przyjaciółmi, z rodziną.
Dolce Vita to umiejętność cieszenia się chwilą, delektowania beztroskim czasem. Kultura włoska jednocześnie jest niezwykle afirmatywna w kwestii natury, sztuki, piękna otaczającej przyrody.
Właśnie na takim gruncie kształtowało się włoskie myślenie o roli przyrody, roślin, ogrodów w życiu człowieka.
Włoskie ogrody, włoskie meble ogrodowe – czyli charakterystyka włoskiego stylu
Jeśli by się pokusić o wskazanie jednej cechy, która definiuje włoski styl, ogród w stylu włoskim to na pewno będzie to umiłowanie regularnych kształtów geometrycznych.
Proporcje, symetria, podstawowe figury geometryczne, takie jak prostokąty, trójkąty, kwadraty oraz koła to kwintesencja tego stylu.
Kolejną cechą, z jaką należy kojarzyć ogród w stylu włoskim to murki kamienne, stalowe ogrodzenia. Ważną rolę odgrywa także mała architektura – liczne fontanny, rzeźby, pergole, tarasy i baseny.
Ogrody w stylu włoskim wyróżnia także kolorystyka (także mebli ogrodowych). We włoskim ogrodzie dominują barwy ciepłe, słoneczne, intensywne – przede wszystkim kolor pomarańczowy, złoty, brązowy.
Wyjątkowa jest także roślinność, która harmonijnie otacza meble ogrodowe. Najczęściej rośliny mają bujne liście, w różnych odcieniach zieleni, które są skontrastowane kolorystyką kwiatów. Głównie stokrotek, rozmarynu i lawendy.
Ogród w stylu włoskim wyróżnia się na tle innych typów ogrodów. Przede wszystkim obecnością licznych alejek, które prowadzą do miejsc zacisznych, malowniczych, pozwalających na chwilę usiąść i celebrować chwilę.
Ogrody włoskie słyną także z ogromnej harmoniczności oraz elegancji. Ich centralnym punktem, miejscem jest fontanna, która stanowi jeden z najważniejszych jego elementów.
Dodajmy, że klasyczny ogród włoski, by mógł być nazywany ogrodem w stylu włoskim musi spełnić jeszcze jedno kryterium.
Jeśli nie emanuje spokojem, elegancją i harmonią to po prostu nie jest ogrodem w stylu włoskim.
Ten ostatni służy głębokiemu relaksowi, pozwala odpocząć, cieszyć się pięknem natury. Siedząc w nim na krzesłach ogrodowych można w oczywisty sposób delektować się włoskim stylem życia.
Strefa wypoczynku w ogrodzie włoskim
Być może elementem najbardziej kojarzonym z ogrodem w stylu włoskim jest patio.
Patio to nic innego jak zamknięty lub półotwarty dziedziniec, który znajduje się wewnątrz budynku i stanowi połączenie wnętrza z otoczeniem. To swoisty łącznik świata natury oraz przestrzeni domowej.
Patio zazwyczaj jest urządzane w stylu rustykalnym. Dominują w nim naturalne materiały, przede wszystkim kamień, cegła i drewno. Jeśli będziecie mieć kiedyś okazję przebywać w patio od razu zwrócicie uwagę na fontannę lub basen. Włoskie patia słyną także z roślinności.
Patio jest jednak przede wszystkim przestrzenią użytkową, służy do spotkań towarzyskich, stąd też niezwykle istotne jest odpowiednie dobranie mebli ogrodowych do niego.
W patio spędza się czas jedząc, delektując się winem, rozmowami. Dlatego też ważne jest by wybrać odpowiednie krzesła ogrodowe, które muszą być piękne, niezwykłe i jednocześnie bardzo wygodne.
Pamiętajmy, że Włosi w patio potrafią spędzać długie godziny siedząc, leżąc. Krzesła ogrodowe, meble ogrodowe wybierają więc ze szczególną starannością, kierując się ich walorami estetycznymi oraz funkcjonalnymi.
W wielu wypadkach patio służy do czytania, coraz częściej z racji atmosfery spokoju, relaksu jest wykorzystywane także do medytacji.
Meble ogrodowe w stylu włoskim
Przez chwilę zatrzymajmy się przy meblach ogrodowych w stylu włoskim, w szczególności przy krzesłach ogrodowych. To ważne elementy funkcjonalne, ale także dekoracyjne. Jak już powiedzieliśmy, ogród w stylu włoskim musi być klasycznie elegancki.
Rustykalny styl, w którym dominują drewno, kamień, terakota i metal to jego kwintesencja. To właśnie do tych materiałów – w sensie czysto estetycznym, wizualnym – w głównej mierze dopasowujemy krzesła ogrodowe, meble ogrodowe.
Meble ogrodowe w stylu włoskim charakteryzują się klasycznym pięknem, harmonią, symetrią. Częstokroć nawiązują formą, detalami do klasycznej sztuki włoskiej.
Przykładowo, bardzo popularnymi meblami ogrodowymi w stylu włoskim są stoły z mosiężnymi lub żeliwnymi podstawami, na których osadzone są płyty z marmuru, kamienia lub ceramiki. To je najczęściej spotkanie we włoskim patio.
Krzesła ogrodowe w stylu włoskim zazwyczaj się wykonane z drewna, metalu lub połączenia obu materiałów. Częstokroć oparcia i siedziska krzeseł ogrodowych są tapicerowane lub zestawiane w swoisty komplet z koniecznie bardzo miękkimi poduszkami.
Kolejnym wyróżnikiem krzeseł ogrodowych w stylu włoskim są motywy dekoracyjne. Zdobiące je wzory najczęściej mają charakter drobnych płaskorzeźb. Dekoracyjne elementy zazwyczaj są inspirowane motywami roślinnymi i zwierzęcymi.
Nie można pominąć także kolorystyki mebli ogrodowych, krzeseł ogrodowych w stylu włoskim, bowiem mają one swoją specyfikę. Otóż, w palecie barw najczęściej goszczą, są używane odcienie beżu, brązu, szarości.
Głównie z powodu atmosfery, jaką współtworzą. Tego rodzaju kolory i tonacje wprowadzają do ogrodu w stylu włoskim pożądaną nutę elegancji, wyrafinowania. Tworzą z pozostałymi elementami nastrój.
Meble ogrodowe w stylu włoskim, nawet jeśli nie posiadamy okazałego patio, są idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą stworzyć elegancką i spokojną przestrzeń w ogrodzie. Taką, w której można odpocząć i cieszyć się pięknem natury, życiem, jedzeniem, winem, rozmową, obecnością bliskich osób.
Dolce Vita to także umiejętność otaczania się pięknymi przedmiotami użytkowymi, takimi jak krzesła ogrodowe, meble ogrodowe.