Jeśli mieliście okazję spędzić choćby kilka godzin – w szczególności wiosną, latem, wczesną jesienią – w romantycznym ogrodzie, zapewne miło wspominacie ten czas.
Ogród romantyczny, jakkolwiek byśmy sobie nie wyobrażali jego wyglądu, układu, jego kluczowych elementów, jest ogrodem, w którym panuje szczególna atmosfera. To ona stanowi o jego uroku i pięknie.
W kraju, tak mocno przenikniętym duchem romantyzmu jak Polsca, tego rodzaju ogrody są szczególnie lubiane. Nie będzie przecież przesadą, jeśli powiemy, że wszyscy się wychowaliśmy na stylu romantycznym i doskonale czujemy, czym jest romantyzm.
Poza tym, romantyczny charakter ogrodu jest od razu wyczuwalny nawet dla przysłowiowego laika, który problemom estetyki, nastroju, klimatu, kolorów, roślin na co dzień nie poświęca w ogóle uwagi i czasu.
Oczywiście, w ogrodzie romantycznym można czuć się dobrze, bardzo dobrze lub wyśmienicie. I tutaj jest ogromne pole do popisu dla jego projektanta, opiekuna, twórcy.
Dlatego w niniejszym artykule podzielimy się z Wami kilkoma radami, pomysłami, jak ogród w stylu romantycznym uczynić jeszcze bardziej romantycznym.
Ogród romantyczny – charakterystyka stylu romantycznego
Zacznijmy od przypomnienia. Pamiętacie jeszcze czym był, jest romantyzm? OK – szybka powtórka z literatury i sztuki.
Romantyzm kojarzymy głównie z literaturą XIX wieku, w której elementy folklorystyczne, baśniowe, fantastyczne, egzotyczne, mitologiczne grały pierwsze skrzypce.
W sztuce romantycznej szczególny rodzaj nastroju, emocji, melancholii, sentymentu był sposobem na ucieczkę od rzeczywistości.
Podobnego rodzaju przeżycia, emocje, efekty – odrealnienia, niesamowitości, fantastyki, nastroju – powinny nam towarzyszyć w ogrodzie romantycznym.
Jakie są zatem kluczowe elementy ogrodu romantycznego? Jakie są najważniejsze cechy, które definiują styl romantyczny w ogrodzie?
Meble ogrodowe, krzesła ogrodowe, rośliny ogrodowe, rzeźby, ruiny, aranżacja przestrzeni, ale przede wszystkim kolorystyka tych elementów w dużej mierze przesądza, czy dany ogród będzie uchodził za romantyczny, czy zwyczajny.
Warto zaznaczyć, że styl romantyczny, pierwsze ogrody w stylu romantycznym pojawiły się w Europie jeszcze w XIX wieku, a więc w epoce, w której romantyzm odgrywał silną rolę.
Główną cechą, która odróżnia ogród romantyczny od ogrodu zaprojektowany w dowolnym innym stylu jest jego naturalność.
O ile inne style są wyrazem wizji architekta, projektanta ogrodu, stanowią formę i sposób na uporządkowanie natury, o tyle ogród w stylu romantycznym musi robić wrażenie naturalnego. Jego układ, wygląd powinien sugerować, że nie powstał on w wyniku działań człowieka, ale został ukształtowany przez spontaniczne procesy natury.
W ogrodzie w stylu romantycznym nie spotkamy prostych, geometrycznych form, które sugerują, że stworzył je człowiek wyposażony w metrówkę i kątownik. Nie możemy czuć, że projektant ogrodu był świadomy relacji, jakie łączą podstawowe figury geometryczne.
Ten rodzaj ładu jest obcy ogrodom romantycznym. W stylu romantycznym unika się tak rozumianego ładu, harmonii. Podobnie jak unika się wszelkiego rodzaju ozdób. Zamiast alejek krzyżujących się pod kątem prostym w ogrodzie romantycznym będziemy mieli plątaninę ścieżek, które prowadzą w niewiadomym celu. Zamiast geometrii ogrody romantyczne wolą plątaninę form, linii, kształtów.
Jest to oczywiście zabieg celowy, który ma wzmacniać poczucie tajemniczości, wyjątkowości, sugerować istnienie z sekretnych zakątków, kryjówek i miejsc.
Błądząc w ogrodzie romantycznym będziemy mieli okazję wielokrotnie natrafić na małe, niepozorne altanki, krzesła ogrodowe, ławki, ruiny, które ukryte są w miejscach zacisznych, trudno dostępnych, w których można stracić poczucie czasu i oddać się kontemplacji natury.
Warto także pamiętać, że w ogrodach romantycznych nie może zabraknąć zbiorników wodnych.
Stawy, jeziorka, kanały to naturalne elementy, które nadają ogrodowi w stylu romantycznym wyjątkowego klimatu. Woda, z całą jej mistyką, niesamowitością, naturalnością czyni ogród romantyczny spokojnym, harmonijnym oraz bardzo naturalnym.
Kolejnym elementem nieodłącznie kojarzonym z romantycznym klimatem, ogrodem są ruiny budynków, zniszczone obeliski, rzeźby, łuki, kolumny, czy kamienne mury.
Zwiedzając różnego rodzaju ogrody romantyczne bez problemu można w nich odkryć pozostałości budynków sprzed wielu, wielu lat, czasami mających kilkusetletnią historię.
Generalnie patyna czasu, odciskająca swoje piętno na budynkach, małej architekturze, ale i na drzewach, roślinach dodaje ogrodom romantycznego klimatu.
Strefa wypoczynku w ogrodzie w stylu romantycznym
Ogrody romantyczne to miejsca mające przysparzać okazji do wytchnienia, głębokiego odpoczynku. Mają być źródłem odpoczynku.
Obok wspomnianych altan, pergoli bardzo częstym ich elementem są wiklinowe kosze, hamaki oraz krzesła ogrodowe, które pozwalają wygodnie się rozsiąść i napawać widokiem “dzikiej” natury.
Krzesła ogrodowe w stylu romantycznym to krzesła, na których czas odcisnął swoje piętno. Oczywiście, nie muszą one być autentycznie stare, najważniejsze, by na takie wyglądały.
Generalnie rzecz biorąc, krzesła ogrodowe w stylu romantycznym zazwyczaj są ozdobione delikatnymi motywami roślinnymi lub kwiatowymi.
Zdobienia, w formie fantazyjnych motywów roślinnych, zwierzęcych, mitologicznych zwiększają ich romantyczność i na pewno pozwolą stworzyć w domowym ogrodzie wrażenie niesamowitości, o jakie przecież chodzi w romantycznych ogrodach.
Romantyczne krzesła ogrodowe to krzesła, w których bardzo często nogi się krzyżują, oparcia są odpowiednio profilowane.
W ogrodzie romantycznym często stosuje się krzesła z wikliny, które wprowadzają do ogrodu naturalny klimat. Ważne jest, aby meble ogrodowe były wygodne i funkcjonalne, by zapewniały odpowiednie wsparcie dla plecom.
W ogrodach romantycznych często można znaleźć także oryginalne krzesła, takie jak huśtawki ogrodowe, ławki z poduszkami lub bujane fotele z wikliny. Te meble są idealne do relaksu i odpoczynku na świeżym powietrzu, a ich romantyczny styl doskonale wpisuje się w klimat ogrodu.
Szukając krzeseł ogrodowych w stylu romantycznym warto wybierać takie, które zapewniają nie tylko świetny efekt estetyczny, wizualny, ale także takie, które gwarantują, że będą “romantycznieć” wraz z upływem czasu.
Muszą one być wykonane z materiałów naturalnych, najlepiej z drewna, ale jednocześnie odpowiednio zabezpieczonych przed oddziaływaniem słońca, wilgoci, zmiennych temperatur.
Romantyczne krzesła ogrodowe bardzo często są także wykonane w całości z bogato stylizowanych, dekorowanych, ażurowych elementów stalowych.
Przy czym, krzesła ogrodowe w stylu romantycznym, gdy są wykonane z takiego materiału, nie mogą być ciężkie. Ich waga, rozmiar powinny pozwalać na swobodne ich przemieszczanie.
Kupując romantyczne krzesła ogrodowe należy także zwracać uwagę na to, czy ich składanie jest możliwe, wygodne i proste.
Rośliny i kompozycje w ogrodzie romantycznym
Ogród w stylu romantycznym roślinami, kwiatami, krzewami, drzewami stoi. W wielu wypadkach w ogrodzie urządzonym w tym stylu znajdziemy także wolno rosnące zioła, które swoim niesamowitym aromatem dopełnią romantycznej atmosfery.
Co do zasady, ogrody romantyczne bardzo lubią wszystkie rodzaje roślin cebulowych, którym uroku dodają zdobione donice. Wraz z obfitym kwitnieniem takich roślin w ogrodzie romantycznym wytwarza się nastrój niesamowitości, kolory tworzą niesamowite obrazy, a scenerii ogrodu romantycznego w pełni kwitnienia kwiatów nie jest w stanie zastąpić nic.
W ogrodach romantycznych warto pamiętać o zasadzie następstwa, hierarchii wizualnej roślin. Te najwyższe, najbardziej bujne powinny stanowić tło dla mniejszych, mniej bujnych.
Dekoracje i detale – jak upiększać ogród w stylu romantycznym
Choć ogród w stylu romantycznym ma sprawiać wrażenie, że nie został stworzony przez człowieka, to jednak wymaga on przemyślenia i wprowadzenia elementów dekoracyjnych, które stworzą w nim pożądany nastrój.
Meble, w szczególności krzesła ogrodowe są właśnie takimi elementami funkcjonalnymi oraz estetycznymi, bez których żaden ogród romantyczny obejść się nie może.
Krzesła ogrodowe – w szczególności krzesła ogrodowe stalowe lub stalowo-drewniane, także wiklinowe – bardzo dobrze komponują się z kwiatami oraz roślinami. Na przykład wszelkiego rodzaju kłączami.
Pamiętajmy, że tak jak krzesła ogrodowe, tak również kwiaty (w szczególności różnokolorowe) i rośliny to podstawowy element w ogrodzie romantycznym. Przy czym tworzenie kompozycji kolorystycznych raczej nie powinno być wystudiowane. Kwiaty powinny raczej być rozsiane w sposób równie przypadkowy, jak ma to miejsce ma łące.
W ogrodzie romantycznym idealnym dodatkiem do krzeseł ogrodowych, wszelkiego rodzaju mebli ogrodowych będą róże, piwonie, stokrotki, irysy i lilie.
Meble ogrodowe, w szczególności krzesła ogrodowe warto ustawiać w miejscach, w których korzystanie z nich nie tylko będzie źródłem relaksu, ale także w takich, w których siedzenia na krzesłach ogrodowych będzie zapewniać wspaniały widok na oczka wodne, rośliny.
Myśląc o krzesłach ogrodowych w ogrodzie romantycznym warto także pomyśleć o poduszkach na krzesła ogrodowe, które wprowadzają do ogrodu szczególny rodzaj klimatu oraz koniecznej wygody.