Jeśli właśnie zastanawiasz się, czym oczyścić i pomalować meble ogrodowe, to ten artykuł będzie dla Ciebie źródłem praktycznych rad i inspiracji.
Od razu zaznaczyć należy, że malowanie mebli ogrodowych nie wymaga żadnego specjalnego kursu, nadzoru, wskazówek osoby doświadczonej w tej kwestii.
Wystarczy lektura naszego artykułu oraz trzymanie się kilku kluczowych zasad. Możecie nam wierzyć na słowo – odnowienie mebli ogrodowych jest w zasięgu możliwości osób, które nie posiadają żadnego doświadczenia w tym zakresie.
Czyszczenie, konserwacja, malowanie mebli ogrodowych – od czego zacząć?
Zacznijmy od oczywistego stwierdzenia, które warto mieć w pamięci.
Wszystkie meble ogrodowe, w szczególności drewniane meble ogrodowe, ze względu na oddziaływanie warunków atmosferycznych, które z każdym rokiem staję sią bardziej znamienne w skutkach, w końcu domagają się konserwacji.
Przywrócenie mebli ogrodowych do dawnej świetności wymaga odpowiedzi na pytanie: Czym pomalować meble ogrodowe? W jaki sposób pomalować meble ogrodowe? W jaki sposób, w jakich warunkach zabierać się do malowania mebli ogrodowych?
Właśnie, na tego rodzaju pytania, będziemy udzielać odpowiedzi w niniejszym artykule. Konserwacja i odświeżanie mebli ogrodowych, w tym krzeseł ogrodowych, poprzez malowanie i lakierowanie, nie jest niczym niezwykłym.
Pamiętaj! Malowanie mebli ogrodowych nie jest wcale tak trudne, jak może się wydać! Jesteśmy pewni, że dasz radę!
Jakie są rodzaje mebli ogrodowych?
W sklepach meblarskich, w katalogach wnętrzarskich znajdziemy wiele modeli mebli ogrodowych. Co do zasady, możemy je podzielić nie tylko ze względu na funkcję, typowe ulokowanie, ale także ze względu na dominujący materiał, z jakiego są wykonane.
Najpopularniejszymi meblami ogrodowymi są meble drewniane, metalowe, wykonane z tworzyw sztucznych. Bardzo często w przydomowych ogrodach, na tarasach, także na odpowiednio dużych balkonach znajdziemy meble rattanowe lub wiklinowe.
Każdy z tych typów, rodzajów mebli ogrodowych wymaga nieco innego podejścia, środków, technik oraz farb. Bardzo też często zdarza się, że meble ogrodowe składają się z elementów wykonanych z różnych materiałów.
Drewno łączy się ze stalą, plastikiem, plastik z wikliną, rattanem, rattan z drewnem lub stalą. Kombinacji możliwości jest naprawdę wiele, a wyobraźnia projektanta stanowi jedyne ograniczenie w tej kwestii.
Renowację należy zatem poprzedzić gruntownymi oględzinami mebli, właśnie pod kątem zastosowanych w nich materiałów, ich stanu oraz środków, jakimi powinny być odnawiane. Oględziny pozwolą Ci ustalić czego i w jakiej ilości będziesz potrzebował.
Jak przygotować meble ogrodowe do pomalowania?
Meble ogrodowe nie tylko pozwalają wypocząć, ale stanowią także swoistą ozdobę każdego ogrodu, tarasu, ogródka. Wprowadzają w nich wyjątkowy klimat, nadają mu niepowtarzalny charakter, który sprzyja relaksowi, cieszeniu się wolnymi chwilami, spotkaniami rodzinnymi, czy wizytami przyjaciół.
Meble ogrodowe, choć zazwyczaj trwałe, odporne na działanie promieni UV, wilgoci, niskich i wysokich temperatur, wiatru po kilku sezonach tracą swój urok. Z każdym dniem wymagają renowacji, która najczęściej oznacza ich czyszczenie, impregnowanie oraz malowanie.
Pierwszą zasadą, jaką należy zapamiętać, to zasada odpowiedniego przygotowania mebli.
Meble drewniane nie wystarczy umyć. Do ochrony drewna znajdziemy szereg odpowiednich preparatów, które nie tylko pozwolą mu odzyskać dawny wygląd, ale przede wszystkim pozwolą zabezpieczyć drewno przed negatywnym oddziaływaniem wyżej wymienionych czynników.
Pierwszym krokiem renowacji drewnianych mebli jest gruntowne oczyszczenie mebli z kurzu, zabrudzeń, plam, łuszczącej się, odpadającej farby.
Im meble są starsze, w szczególności, jeśli nie były poddawane renowacji regularnie, tym większe znaczenie ma szlifowanie ich powierzchni.
Papier ścierny o różnych granulacji na pewno powinien znaleźć się na liście zakupów, jaką przygotujemy przed odnawianiem mebli ogrodowych.
Powierzchnię drewna należy doprowadzić do stanu, w którym jest ona czysta, równa (pozbawiona dziur, pęknięć, ubytków) oraz sucha. Mebli drewnianych nie należy malować lub zabezpieczać impregnatami, jeśli nie są one dokładnie, głęboko wysuszone.
Wilgoć nie tylko zmniejsza walory ochronne impregnatów, ale także wpływa na jakość powłoki farby. Gdy meble są wilgotne jej równomierne rozłożenie jest bardzo trudne, co w efekcie wpływa na obniżenie walorów estetycznych mebli ogrodowych.
Zatem, malowanie drewnianych mebli zaczynamy od odpowiedniego ich przygotowania. Żadne ślady wilgoci, zabrudzeń, uszkodzeń mechanicznych nie powinny być widoczne. W jaki sposób można poznać, że mebel jest gotowy do malowania? Należy zwrócić uwagę na rysunek słojów. Powinien być naturalny, widoczny, wyraźny
Jak wybrać farbę i lakier do renowacji oraz malowania mebli ogrodowych?
Ilość dostępnych mebli ogrodowych czasami może powodować lekki zawrót głowy. Ilość modeli, stylów, w jakich zostały zaprojektowane rodzi niepewność oraz wydłuża decyzję o zakupie.
Nie inaczej jest w przypadku farb i lakierów do mebli drewnianych, impregnatów oraz środków stosowanych nie tyle do samej renowacji, co do późniejszej pielęgnacji.
Farby i lakiery do mebli drewnianych – jakie zatem produkty będą najlepsze do ochrony drewna, odświeżania wyglądu i przedłużenia trwałości mebli?
Zacznijmy od farb do mebli drewnianych. Przede wszystkim meble drewniane muszą być malowane farbami, lakierami specjalnie wyprodukowanymi do tego celu.
Choć drewno można pomalować niemal każdym rodzajem farby, to efekt jaki uzyskamy, ochronę jaką zapewnimy meblom będzie bardzo różna.
Odpowiednie środki pozwalają uzyskać jednocześnie zadowalający efekt estetyczny, wizualny oraz pewną i długoterminową ochronę.
Farba przeznaczona do malowania mebli drewnianych powinna być przede wszystkim wodoodporna i odporna na czynniki atmosferyczne. Głównie chodzi o zapewnienie ochrony przed negatywnym oddziaływaniem deszczu oraz słońca. To właśnie woda, promienie UV, zmienne temperatury są największymi wrogami drewna.
Farby olejne są polecane ze względu na bardzo dobre właściwości ochronne oraz efekt wizualny. Niestety czas ich schnięcia jest o wiele dłuższy niż emulsji akrylowych. Emulsje akrylowe są do tego bardzo uniwersalne i mogą być używane do malowania także mebli z tworzyw sztucznych i metalowych.
Jeśli zależy nam na naturalnym wyglądzie mebli drewnianych, w szczególności na podkreśleniu słoi najlepszym wyborem będą lakiery oraz lakierobejce. Ich główną zaletą jest brak warstwy – nie tworzą one powłoki, są niemal w całości absorbowane przez drewno.
Lakiery jednocześnie skutecznie chronią drewno przed korozją oraz uszkodzeniami mechanicznymi.
Farby do mebli metalowych również powinny chronić stal przed korozją, rdzewieniem. Profesjonalne farby do malowania metalowych mebli ogrodowych są jednocześnie odporne na zmienne warunki pogodowe, uszkodzenia mechaniczne. I takie właśnie powinniśmy wybierać, kupować oraz używać w czasie odnowy mebli ogrodowych.
Z kolei farby, którymi odnowimy meble z tworzyw sztucznych, najlepiej wybierać pod kątem ochrony przed czynnikami atmosferycznymi. Przede wszystkim farby do mebli plastikowych muszą chronić meble przed promieniowaniem UV, które w dużym stopniu jest odpowiedzialne za blaknięcie, przebarwienia plastikowych mebli ogrodowych.