Piękny, naturalny, relaksujący ogród przed domem to jednocześnie wizytówka oraz powód do domy. Pielęgnacja, aranżacja to dla wielu właścicieli przydomowych ogrodów także źródło autentycznej satysfakcji i przyjemności. Często posiadanie domowego ogrodu staje się hobby, które pozwala się zrelaksować, odprężyć i zapomnieć o stresach.
Ogród przed domem powinien być miejscem, które tyleż zachwyca pięknem, harmonią, koncepcją, co gwarantuje pełen komfort. Spędzanie czasu w ogrodzie powinno wiązać się z przyjemnością, relaksem, błogostanem, przyjemnym nic nie robieniem – dolce farniente.
Na efekt końcowy, na uzyskanie takiego celu, oczywiście wpływ ma przede wszystkim projekt ogrodu przed domem. Nie mniejsze znaczenie ma także jego odpowiednia aranżacja (np. mebli ogrodowych) oraz wybór odpowiednich materiałów, roślin. Dbałość o ekologię również jest istotna.
Pamiętajmy, że tylko przemyślana, oparta na konkretnej wizji, pomyśle aranżacja ogrodu przydomowego przekształci go w przestrzeń, która zapewni nam relaks, radość i przyjemność z przebywania na świeżym powietrzu.
W tym artykule przedstawimy kilka pomysłów na aranżację ogrodu przed domem, dzięki którym nawet osoby nie posiadające doświadczenia w aranżacji ogrodów będą potrafiły stworzyć miejsce wyjątkowe. Ekologiczne, tętniące życiem, cieszące oko.
Najważniejsze zasady projektowania nowoczesnego ogrodu przed domem
Projektowanie, planowanie ogrodów zmienia się w czasie. Pewne zasady ulegają zmianie, podobnie jak zmianie ulegają funkcje, role, jakie pełnią ogrody przydomowe. Jakie zatem cechy charakteryzują współczesne ogrody? Jak je uwzględnić w planowaniu własnego ogrodu przy domu?
Pierwszym krokiem aranżacji ogrodu jest odpowiednie planowanie i projektowanie. To naprawdę ważne, by przed przystąpieniem do prac wiedzieć dokładnie czego się chce, jaki efekt zamierza się uzyskać, jakie funkcje ma ogród pełnić, w jakich porach roku, dnia chcemy z niego korzystać najczęściej, w jakich porach roku będziemy mieć najwięcej czasu na jego kultywowanie.
W pierwszej kolejności warto zastanowić się, jaki ma być nasz ogród. Czy chcemy by był utrzymany w minimalistycznym stylu, czy może raczej powinna w nim panować romantyczna atmosfera. Czy ma służyć bardziej relaksowi, czy na przykład uprawie roślin, kwiatów, ziół.
Jeśli ma pełnić wiele funkcji, służyć różnym celom w zależności od pory roku warto dostępną przestrzeń podzielić na wyraźne strefy. Jedną z najbardziej popularnych jest oczywiście strefa wypoczynku, relaksu.
Planując strefę wypoczynku w ogrodzie domowym warto w pierwszej kolejności skupić się na wyborze odpowiednich krzeseł ogrodowych, stolików ogrodowych, generalnie musimy planować z myślą o meblach ogrodowych. Krzeseł ogrodowych, stolików ogrodowych, ławek ogrodowych na rynku nie brakuje – możliwy jest wybór mebli, które będą idealnie pasować do klimatu, estetyki, stylu, w jakim utrzymany jest ogród.
Ale uwaga! Krzesła ogrodowe, podobnie jak stoliki ogrodowe, witryny, ławki powinny być wykonane z materiałów, które bardzo dobrze znoszą zmieniające się warunki pogodowe. Krzesła ogrodowe najczęściej wykonywane są z odpowiednio zaimpregnowanego drewna, co czyni je odpornymi na działanie promieni słonecznych, wilgoci, wody, wiatru, zmiennych temperatur.
Co równie ważne, drewno czyni krzesła ogrodowe atrakcyjnymi pod względem ciężkości oraz estetyki. Jest po prostu lżejsze (niż metalowe krzesło) i lepiej komponuje się z rabatami pełnymi kwiatów, przystrzyżonymi trawnikami, czy kamiennymi podestami, drewnianymi altanami.
Wybierając krzesło ogrodowe warto także zwracać uwagę na kolorystykę i dobierać ją w sposób świadomy. Efekt wizualny, jaki osiągniemy w ogrodzie przydomowym jest funkcją zestawienia kolorystyki mebli ogrodowych, kwiatów, roślin, ziół, kolorystyki małej architektury.
Jak zaaranżować oczka wodne w stylu współczesnym?
Oczka wodne zyskują na popularności. Ogród przed domem z oczkiem wodnym zyskuje w sensie estetycznym, to pewne. Zbiorniki wodne tworzą także niepowtarzalną atmosferę w ogródku. Wnoszą spokój, elegancję, przyjemny chłód w letnie dni. Oczka wodne są także okazją do urozmaicenia widoku za pomocą roślin wodnych.
Bodaj najważniejszą kwestią w aranżowaniu oczka wodnego w przydomowym ogrodzie jest wybór odpowiedniej lokalizacji. Docelowe umiejscowienie oczka powinno cechować się umiarkowanym oświetleniem. Oczko musi być dobrze doświetlone, ale jednocześnie nie może być znacząco eksponowane na działanie promieni słonecznych.
Należy także unikać miejsc, w których znajdują się drzewa. Liście wpadające do oczka wodnego nie tylko stanowią problem estetyczny, ale także mają wpływ na kondycję wody, roślin oraz ryb, jeśli w oczku zdecydujemy się na ich hodowlę.
Kształt oczka – owalny, kwadratowy, prostokątny lub nieregularny – powinien wynikać z wielkości ogrodu, obecności innych elementów – na przykład małej architektury. Warto pamiętać, że proste, geometryczne kształty są łatwiejsze w utrzymaniu i czyszczeniu niż formy nieregularne.
Nie tylko wielkość oraz kształt ma znaczenie. Także głębokość oczka wodnego jest bardzo istotna. Oczko powinno być na tyle duże, aby pomieścić rośliny wodne i na tyle głębokie, by zapewnić wystarczającą, optymalną ilość przestrzeni dla ryb lub innych organizmów wodnych.
Dobierając rośliny wodne warto kierować się zasadą różnorodności. Rośliny powinny komponować się wizualnie i stanowić harmonijny ekosystem. Dobrym pomysłem jest wybór roślin pływających (np. lilii wodnych) roślin podwodnych (np. Hydrocharis Morsus Ranae) oraz roślin brzegowych (np. trzciny czy irysów). Rośliny należy umieszczać w miejscach, które zapewnią im odpowiednią ilość światła oraz głębokość wody.
Pamiętajmy także, że każde oczko wodne wymaga opieki i regularnego filtrowania wody. Czystość wody jest niezwykle ważna dla uzyskania pożądanego efektu wizualnego, stworzenia przyjemnej przestrzeni.
Ekologiczne sposoby na utrzymanie ogrodu w dobrej kondycji
Ekologia jest ważna, także w przydomowym ogrodzie. Utrzymanie ogrodu w dobrej kondycji, z poszanowaniem środowiska jest wartością samą w sobie. Warto pamiętać, że korzystanie z ekologicznych metod jest nie tylko korzystne dla środowiska, ale również dla zdrowia ludzi i różnorodności biologicznej.
Rośliny potrzebują odpowiedniego nawadniania oraz nawożenia. W osiągnięciu tego celu bardzo pomocne jest kompostowanie, czyli proces przekształcania organicznych odpadów, takich jak trawa, liście, kuchenne resztki w naturalne nawozy organiczne. Stosowanie naturalnego kompostu w ogrodzie jest świetnym sposobem na dostarczenie składników odżywczych do gleby w sposób naturalny i ekologiczny.
Najbardziej naturalną, ekologiczną metodą nawadniania przydomowego ogrodu jest zbieranie deszczówki. Zbieranie deszczówki do beczek, z których następnie woda jest wykorzystywana do podlewania w suche dni, jest sposobem stosunkowo prostym i nie wymagającym dużych nakładów finansowych.
Dbanie o ogród to także ograniczanie do niezbędnego minimum użycia jakichkolwiek “chemikaliów”. Należy unikać stosowania chemicznych pestycydów i herbicydów, które mogą zanieczyszczać środowisko i szkodzić organizmom żywym.
Zamiast nich lepiej jest stosować preparaty naturalne, które przyciągają naturalnych wrogów szkodników. Do ochrony roślin przed chorobami, szkodnikami warto także wykorzystywać wywar z czosnku lub roztwór mydła z wodą.
Proekologiczne podejście do ogrodu domowego oznacza także dbałość o biologiczną różnorodność. W ogrodzie przed domem należy stworzyć przyjazne środowisko, w którym koegzystują różne gatunki roślin, owadów, zwierząt.
W ogrodzie warto zatem pomyśleć o ptakach, dla których można budować karmniki oraz budki lęgowe. Pamiętajmy, że różnorodność biologiczna w ogrodzie pomaga utrzymać naturalną równowagę i ogranicza potrzebę interwencji chemicznych.