Wykorzystanie niewielkiego balkonu w bloku jako miejsca do relaksu i zacisznego kącika z zielenią nie musi być zadaniem z tych niewykonalnych. Nie musi być także zadaniem kojarzącym się z dużym wysiłkiem, sporymi kosztami i nieadekwatnym, marnym rezultatem.
Balkon – nawet mały – może być miejscem wygodnym, funkcjonalnym, ładnym i przyjemnym w użytkowaniu. Z takim przekonaniem naprawdę najlepiej się projektuje, planuje jego organizację. I takie też przekonanie towarzyszy nam w tym artykule.
Jeśli zastanawiacie się, co oznacza optymalne zagospodarowanie przestrzeni w kontekście balkonów – w szczególności balkonów dostępnych w blokach – to ten artykuł na pewno Was zaciekawi.
Opowiemy jak efektywnie wykorzystać mały balkon, aby pomieścić wszystkie niezbędne meble balkonowe, rośliny. Damy Wam kilka praktycznych wskazówek, jak radzić sobie z niewielką przestrzenią, by uczynić ją w pełni funkcjonalną, i oczywiście maksymalnie wygodną.
Mały balkon w bloku – przestrzeń możliwości
Marzenie o posiadaniu własnego balkonu w bloku – pięknego, wygodnego i jednocześnie funkcjonalnego przez cały rok – może się spełnić. Nawet, jeśli nie dysponujemy dużą ilością miejsca wciąż możemy uzyskać efekt, na jakim nam zależy.
Urządzając mały balkon (np. kupując meble balkonowe, krzesła, stoliki), istnieje wiele możliwości stworzenia przytulnego i funkcjonalnego miejsca. Takiego, w którym można cieszyć się świeżym powietrzem i spędzać relaksujące chwile na świeżym powietrzu. Na przykład pijąc kawę, jedząc posiłki, czy ciesząc się towarzystwem bliskich osób.
Pamiętajmy jednak, że urządzanie balkonu w bloku nie powinno oznaczać jedynie wyboru mebli, dostosowaniu ich wielkości, czy funkcji (np. składania) do wielkości balkonu.
Podstawowym krokiem przy urządzaniu balkonu w bloku (bez względu na jego wielkość, kształt) jest odpowiednie zaplanowanie aranżacji. Niewielki balkon wymaga starannego dobrania mebli balkonowych i dodatków (roślin, kwiatów, oświetlenia), aby stworzyć optymalne warunki do wypoczynku.
Przy zagospodarowywaniu małego balkonu warto zwrócić uwagę na funkcjonalność i wykorzystanie każdej dostępnej przestrzeni. Pisząc o przestrzeni mamy na myśli wszystkie płaszczyzny. Urządzając mały balkon nie tylko możemy coś na nim postawić, ale także powiesić.
Jednym z kluczowych elementów przy aranżacji balkonu jest wybór mebli ogrodowych lub mówiąc bardziej precyzyjnym językiem mebli balkonowych. Te ostatnie coraz częściej stanowią ważny element sklepów, w których tradycyjnie sprzedaje się meble – w szczególności meble ogrodowe.
Także producenci mebli dostrzegli spory potencjał tkwiący w tym segmencie rynku i projektują, produkują meble balkonowe, które dostosowane są do ich specyfiki formą, funkcją, kolorystyką oraz materiałami, z jakich są wykonane.
I tutaj nasza kolejna praktyczna porada. Warto pamiętać, że balkony, w szczególności małe i bardzo małe, świetnie się “rymują” z lekkimi (np. meblami drewnianymi, plastikowymi, rattanowymi), meblami. W szczególności kompaktowymi, a więc takimi, które można z łatwością złożyć. Drewniane krzesła czy mały stolik z powodzeniem mogą stać się częścią nawet małego balkonu.
Drewniane krzesła są lekkie, estetyczne i świetnie sprawdzą się na małym balkonie. Można je bez problemu przesuwać, składać, rozkładać w zależności od potrzeb. Drewno dobrze pasuje także estetycznie do balkonów.
Rozmiar krzeseł balkonowych, stolików balkonowych oczywiście powinien być dostosowany do wielkości balkonu. Dobrą zasadą jest wybieranie mebli balkonowych w rozmiarach optymalnych. Za duże zrodzą problemy w poruszaniu się po balkonie, za małe z kolei nie będą zapewniać odpowiedniej wygody.
Wybierając meble na balkon pamiętajmy jednak, że podobnie jak meble ogrodowe, muszą one być wykonane z trwałych materiałów. Przede wszystkim bardzo odpornych na warunki atmosferyczne.
Głównie chodzi o negatywne oddziaływanie promieni słonecznych, wilgoci i wiatru, który także jest ważną zmienną. Meble balkonowe wykonane z materiałów dobrze znoszących różnice temperatur, wilgotności będą idealne do użytku na małym balkonie.
Wartą rozważenia jest także nasza kolejna rada, dotycząca tym razem podestu. Podest pozwala lepiej, efektywniej wykorzystać dostępną przestrzeń. Podnosząc meble oferuje możliwość uzyskania dodatkowej przestrzeni, którą można wykorzystać do przechowywania.
Wybieramy rośliny na mały balkon w bloku
Jakie rośliny będą odpowiednie dla niewielkiego balkonu w bloku? Na pewno nie wszystkie będą się na nim czuły dobrze. Co do zasady, rośliny, kwiaty ocieplają zazwyczaj dość surowe balkony. Dodają im uroku, naturalności, piękna. Lub mówiąc nieco górnolotnie – dodają im życia!
Rośliny balkonowe są doskonałym sposobem na ożywienie wizualne małego balkonu. Rośliny balkonowe pełnią także rolę dekoracyjną, tworzą atmosferę panującą na balkonie, wprowadzają naturalny zielony akcent.
Warto pamiętać, że ceramiczne, gliniane doniczki i donice można z powodzeniem nie tylko stawiać na podłodze balkonu, ale także zawieszać na barierce balkonu, na bocznych ścianach, jeśli balkon ma charakter loggi.
I tutaj warto pamiętać o naszej kolejnej poradzie. Mianowicie, wybierając rośliny, kwiaty balkonowe należy brać pod uwagę zmienne warunki atmosferyczne, potrzeby roślin, kwiatów w zakresie nasłonecznienia (ekspozycji na słońce), wilgotności, różnic temperatur w ciągu dnia oraz w nocy. Także docelowa wielkość roślin ma znaczenie. Im mniejszy jest balkon tym mniejsze powinny być rośliny na nim hodowane.
Wybierać należy rośliny, które są odporne na zmienne warunki atmosferyczne i nie wymagają dużo miejsca. Na małym balkonie świetnie sprawdzą się np. mini drzewka cytrusowe, małe kwiaty lub zioła. Warto także pomyśleć o hodowaniu roślin o zwisających pędach, które zajmują mniej miejsca, a stanowią bardzo efektowny akcent na ścianach.
Planowanie i organizacja przestrzeni na małym balkonie w bloku
O czym jeszcze warto pamiętać? O czym nie możemy zapomnieć projektując, planując aranżację balkonu? Pamiętajcie, że do stworzenia funkcjonalnej przestrzeni na niewielkim balkonie, warto również pomyśleć o wykorzystaniu ścian.
Zazwyczaj nie są wykorzystywane, a przecież wszelkiego rodzaju półki, szafki pozwalają nie tylko na uzyskanie dodatkowej przestrzeni do przechowywania, ale także miejsca do ustawienia kwiatów, bibelotów, czy innych przedmiotów, które są używane na balkonie.
Odpowiednio dobrane półki – kolorystycznie, materiałowo komponujące się z meblami balkonowymi – nie tylko będą zwiększać funkcjonalność balkonu, ale także pozwolą dodać mu charakteru i estetyczności.
Urządzanie balkonu, jak pisaliśmy wyżej, powinno być poprzedzone jeśli nie szczegółowym projektem, to na pewno dość szczegółowym planem. Plan, projekt powinien przede wszystkim stanowić odpowiedź na pytanie: jakie funkcje ma pełnić balkon, jakie typowe, najczęstsze aktywności chcemy na nim podejmować. Jakie są priorytety, na czym nam najbardziej zależy – także na takie pytanie należy sobie odpowiedzieć nim zaczniemy dobierać meble, krzesła, stoliki.
Warto wiedzieć, czy balkon ma służyć głównie jako miejsce do siedzenia, przestrzeń do uprawy roślin, kwiatów, czy raczej będzie stanowił dodatkową przestrzeń do przechowywania. Zdefiniowanie celów na pewno bardzo ułatwia wybór odpowiednich rozwiązań.
Pamiętajmy, że aby stworzyć funkcjonalną przestrzeń na małym balkonie, w szczególności na balkonie w bloku, należy wykorzystać każdy dostępny centymetr. Półki, podesty organizery, kompaktowe meble ogrodowe są bardzo dobrym pomysłem. Podobnie jak odpowiednio dobrane rośliny – kwiaty, zioła.