Każdy, kto regularnie korzysta z komputera, powinien zadbać o wygodę i wysokiej jakości fotel. Powinien on być nie tylko elegancki i stylowy, ale także — a może nawet przede wszystkim — ergonomiczny. Wygoda podczas pracy, czy też w czasie wolnym ma bowiem wpływ na nasze samopoczucie. O czym należy pamiętać, wybierając ergonomiczny fotel do pracy przy komputerze? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, koniecznie przeczytaj poniższy tekst.
W jaki sposób można rozpoznać, że fotel ergonomiczny nie jest odpowiedni dla Ciebie?
Jeśli zastanawiasz się, czy Twój fotel do komputera jest dla Ciebie odpowiedni, mamy dla Ciebie bardzo dobrą wiadomość — nie musisz posiadać zaawansowanej wiedzy na temat ergonomii stanowiska pracy, by móc ocenić swój wybór.
Zależność jest w tym wypadku bardzo prosta: jeśli krzesło biurowe nie jest ergonomiczne, najprawdopodobniej już po kilku godzinach pracy lub gry na komputerze będziesz odczuwał między innymi takie symptomy jak:
- pulsujący ból karku,
- ból lędźwi,
- uczucie sztywności pleców,
- bolące mięśnie nóg (w tym w szczególności w okolicach ud).
Jeśli zaobserwowałeś u siebie podobne symptomy, jest to najprawdopodobniej oznaka tego, że wykorzystywany przez Ciebie fotel nie jest ergonomiczny i dostosowany do Twoich potrzeb.
Jaki fotel ergonomiczny do biurka należy wybrać?
Udzielenie odpowiedzi na to pytanie nie jest proste. Wbrew pozorom fakt, że obecnie można znaleźć setki różnorodnych produktów oferowanych zarówno przez sprzedawców internetowych, jak i sklepy stacjonarne, nie ułatwia sytuacji. Mimo to, można wskazać pewne cechy, które stanowią absolutne must have dobrego, ekonomicznego fotela biurowego do pracy przy komputerze. Należą do nich między innymi:
- wygodne podłokietniki,
- regulowany zagłówek,
- wykonanie zapewniające odpowiedni przepływ powietrza,
- linia oparcia,
- wyprofilowane siedzisko,
- dodatkowe mechanizmy i systemy, które poprawiają komfort oraz ergonomię pracy przy biurku,
- kółka.
Fotel ergonomiczny do pracy przy komputerze. Wygodne podłokietniki także są ważne!
Podłokietniki to często element bagatelizowany przez klientów, kupujących fotele do biurka z komputerem. Jest to jednak poważny błąd! W rzeczywistości właściwie uregulowane podłokietniki mają wpływ na to, czy podczas siedzenia przed komputerem nasze mięśnie karku oraz stawy (barkowe) będą odpowiednio odciążone. W przeciwnym wypadku wystarczy kilka godzin pracy, by narazić je na niepotrzebny ból. Jak można tego uniknąć? Jednym ze sposobów jest zakup fotela, który posiada regulowane podłokietniki. Dzięki temu możesz dostosować ułożenie podłokietników do swoich indywidualnych potrzeb.
Regulowany zagłówek to element, który powinien posiadać każdy fotel ergonomiczny
Jak już wiesz, źle dobrane podłokietniki w fotelu biurowym mogą powodować ból karku podczas pracy. Musisz jednak pamiętać, że decydujący wpływ na tę partię ciała ma zagłówek z możliwością regulacji. Dzięki temu kark będzie właściwie odciążony, nawet podczas wielogodzinnej pracy. Korzysta na tym cały kręgosłup, który dzięki regulacji zagłówka, może ułożyć się w odpowiedniej pozycji.
Zgodnie z ogólną zasadą przyjmuje się, by zagłówek fotela biurowego znajdował się na poziomie głowy. Nieprawidłowe jest ułożenie, w którym zagłówek pozostaje na wysokości czubka głowy osoby siedzącej (mamy wówczas do czynienia ze zbyt wysokim oparciem) lub na poziomie łopatek (w takiej sytuacji oparcie jest zbyt niskie). Dzięki dobraniu odpowiedniej wysokości uchronimy się przed bólem karku oraz zwyrodnieniami kręgosłupa.
Ergonomiczne krzesło powinno zapewniać odpowiedni przepływ powietrza
Zazwyczaj, kiedy mówi się o ergonomicznych fotelach, zwraca się uwagę na możliwości regulacji oparcia, podłokietników. Oprócz tego warto pamiętać o jeszcze jednym aspekcie — jest nim przepuszczalność powietrza. W ostatnich latach coraz popularniejsze są egzemplarze wykonane z przepuszczającej powietrze siatki. Takie rozwiązanie nie tylko nadaje fotelowi biurowemu nowoczesny, elegancki wygląd, ale pełni ważną funkcję również z punktu widzenia ergonomii pracy. Czynnik ten sprawia, że nasz organizm może być właściwie dotleniony w trakcie kilkugodzinnej pracy podczas pory letniej, ale także przebywania w pomieszczeniu dobrze ogrzanym przez system centralnego ogrzewania.
Jeśli chodzi o wentylację, ważne jest także, by fotel biurowy ni został wykonany z tzw. ekoskór. W przypadku takiego materiału wentylacja powietrza jest zakłócona. W efekcie niezwykle łatwo o pocenie się (szczególnie w okresie letnim). Fotel wykonany z wysokiej jakości tkaniny, w tym na przykład powierzchni tapicerowanej tkaniną MESH, pozwala na pozbycie się ryzyka tego typu niedogodności.
Linia oparcia krzesła biurowego także jest ważna
Jednym z istotnych elementów podczas wyboru fotela ergonomicznego powinna być także linia oparcia. Czasem można spotkać się z opinią, zgodnie z którą idealne krzesło biurowe to takie, które ma idealnie prostą linię oparcia. Tymczasem, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Optymalne oparcie powinno mieć kształt przypominający literę S.
Rozwiązanie, o którym mowa, jest zalecane szczególnie w przypadku osób borykających się z wadami postawy oraz odbywających rehabilitację. Mimo to, z foteli biurowych o oparciu w kształcie linii S powinien korzystać każdy, dla kogo ważny jest zdrowy tryb życia.
Jakie powinno być siedzisko w ergonomicznym fotelu?
Jeśli chodzi o siedzisko, powinno być ono przede wszystkim miękkie. W ten sposób nie tylko zapewnisz sobie wygodę, ale zapewnisz także odpowiedni nacisk podłoża na swoje mięśnie. W przeciwnym wypadku uda narażone na wielogodzinne oddziaływanie twardej powierzchni będą mocno spięte.
Podczas wyboru siedziska istotna jest również jego miękkość. Ogólnie rzecz biorąc, zaleca się wybór takiego siedzenia w fotelu do komputera, by dzięki swojej konstrukcji oraz rozmiarom dawało ono oparcie dla około dwóch trzecich długości ud osoby korzystającej.
Ważne, by fotel biurowy ergonomiczny posiadał możliwość regulacji głębokości siedziska. Dzięki temu dopasowanie siedziska do danego użytkownika nie powinno stanowić większej trudności. Przyjmuje się, by mechanizm w fotelu ergonomicznym pozwalał na regulację głębokości siedziska w przedziale wynoszącym około pięć-osiem centymetrów. Dzięki temu korzystanie z fotela będzie możliwe zarówno w przypadku osób masywnych, jak i tych o nieco drobniejszej budowie ciała.
Dodatkowe mechanizmy i systemy, które powinien posiadać fotel biurowy ergonomiczny
Wyżej wymienione aspekty to zdecydowanie najważniejsze czynniki, które należy brać pod uwagę podczas wyboru fotela biurowego do gry lub pracy. Niejednokrotnie zdarza się, że to właśnie dodatkowe mechanizmy decydują o tym, jaki ergonomiczny fotel biurowy okaże się idealnym rozwiązaniem.
Jakie dodatkowe opcje są ważne podczas korzystania z fotela biurowego? Zasadniczo, nie istnieje jeden uniwersalny zestaw użytecznych funkcjonalności. Dobrze jednak, by profesjonalny fotel biurowy został wyposażony w takie opcje jak na przykład:
- mechanizm pozwalający na łatwe, swobodne odchylanie się od fotela — przykładowo, niektóre modele są wyposażone w specjalny system TILT,
- regulacja głębokości siedziska,
- możliwość zablokowania fotela pod określonym kątem nachylenia — mechanizm typu MULTI-BLOCK pozwala na łatwe ustalenie blokady w takiej pozycji, która jest wygodna i zgodna z indywidualnymi oczekiwaniami użytkownika,
Kółka — czy powinien posiadać je każdy fotel biurowy ergonomiczny?
Wprawdzie kółka nie są elementem, który wpływa na to, czy dany model to fotel biurowy ergonomiczny. Z drugiej strony są one jednak niezwykle potrzebne zarówno podczas pracy zawodowej, jak i rozrywki. Zastosowanie tego rozwiązania jest oczywiste: kółka zapewniają mobilność osoby pracującej.
Generalnie, wybór fotela z określonym rodzajem kółek nie wpływa na ergonomię pracy. Ma to jednak ogromne znaczenie z punktu widzenia dbałości o podłoże. Przykładowo, koła wykonane z twardego materiału (twardszego niż kauczuk) to spore ryzyko zarysowania paneli podłogowych. Jeszcze gorzej przedstawia się sytuacja w przypadku krzeseł biurowych pozbawionych kółek.
Dobrej jakości fotel ergonomiczny do komputera to jeszcze nie wszystko — o czym jeszcze należy pamiętać?
Zakup dobrego fotela biurowego do pracy to podstawowy element, jeśli przywiązujesz wagę do ergonomicznego trybu życia. Musisz jednak pamiętać o tym, że nawet najlepszy model nie zastąpi Ci takich „dobrych praktyk” jak na przykład:
- krótkie, ale regularne przerwy od komputera — wystarczy, by było to około pięciu minut na każdą godzinę spędzoną przy komputerze,
- zadbanie o odpowiedni stopień naświetlenia w pomieszczeniu,
- zaopatrzenie się w ergonomiczne akcesoria dodatkowe, w tym między innymi profesjonalną mysz komputerową oraz klawiaturę,
- zadbasz o aktywności i ćwiczenia fizyczne także poza domem.
Jeśli weźmiesz pod uwagę powyższe porady, na pewno osiągniesz sukces – wybierzesz wygodny fotel, który będzie Ci służył przez wiele lat. Zapraszamy po fotele ergonomiczne do nas!