Tytułowe pytanie jest nader popularne. To bardzo częsty dylemat rodziców, którzy dokonują wyboru odpowiedniego fotelu do nauki, którzy szukają optymalnego krzesła do pokoju dziecka.
Z pewnością to, na jakim fotelu do nauki nasze dziecko będzie siedzieć, jakiego będzie używać będzie przekładać się na przyjemność nauki. Będzie miało bezpośredni wpływ na to, z jakim entuzjazmem lub jego brakiem będzie zasiadać do biurka, by czytać, pisać, odrabiać lekcje, czy pracować na komputerze.
Od razu też zauważmy, że siedzenie na nieodpowiednim fotelu podczas długiej nauki lub pracy ma swoje konsekwencje. Nie jest zupełnie obojętne dla kondycji ciała, umysłu. Wpływa na nasze emocje, koncentrację, motywację, przyjemność, jaką czerpiemy w czasie dowiadywania się nowych rzeczy, przyswajania porcji wiedzy, czy rozwiązywania zadań domowych.
Fatalnie wybrany fotel do nauki może u dziecka prowadzić do bólu pleców, szyi i ramion oraz innych problemów zdrowotnych. Nie ma w tym żadnej przesady, w szczególności, jeśli będziemy pamiętać o ilości czasu, jaki dziecko, nastolatek spędza przy biurku, przed ekranem komputera.
Właściwe dopasowanie fotela, krzesła do ciała jest kluczowe. Pozwala bowiem zapewnić wygodę w czasie nauki i zapobiec urazom.
W tym artykule omówimy, jak dobrać odpowiedni fotel do nauki.
Najlepsze krzesło do biurka dla małego dziecka
Dobra jakość fotela do nauki pozwala dziecku przede wszystkim przyjmować w czasie siedzenia przy biurku prawidłową, prozdrowotną postawę ciała. Generalnie rzecz ujmując, pozwala to odnieść dwie korzyści – doraźną oraz długoterminową.
Doraźna korzyść to wyeliminowanie ryzyka odczuwania bólu kręgosłupa oraz wyraźne zwiększenie efektywności, przyjemności nauki. Innymi słowy, dzięki wybraniu odpowiedniego krzesła do biurka dla małego dziecka zadbamy o jego dobre samopoczucie w czasie nauki.
Korzyść długoterminowa to oczywiście przeciwdziałanie ryzyku wystąpienia, pogłębienia się wad postawy, trwałym deformacjom ciała. Ilość czasu spędzanego przed komputerem na pewno sprzyja wadom, dlatego szczególną uwagę musimy przykładać do funkcji, jakie fotel posiada oraz jakości jego wykonania.
Na pewno fotel do nauki dla ucznia powinien mieć regulowane podłokietniki, musi mieć regulację wysokości siedziska, regulowany zagłówek, odpowiednio wymodelowane oparcie oraz optymalną głębokość siedziska.
Ważną kwestią jest także to, by odpowiedni fotel dla dziecka (np. krzesło obrotowe), który znajdzie się w pokoju nastolatka, rósł wraz z nim. Kardynalną zasadą jest, by krzesła obrotowe, krzesło biurowe było dopasowane do aktualnego wzrostu dziecka. A to oznacza, że fotel musi mieć funkcję regulacji wysokości siedziska.
Jak wybrać fotel obrotowy dla nastolatka?
Wybór odpowiedniego fotela obrotowego może i najczęściej jest trudny. Już choćby z powodu dużej ilości różnych modeli i marek oferujących meble tego rodzaju.
Poszczególne modele różnią się pod względem zestawu funkcji, właściwości, atrybutów oraz zaspokojenia najważniejszych potrzeb (świadomych i nie do końca uświadamianych) ich modelowego użytkownika.
Generalnie rzecz ujmując, gdy wybieramy fotel do nauki dla ucznia, dziecka zwracajmy uwagę na kwestie ergonomii fotela, solidności i jakości wykonania fotela, materiałów, z jakich jest wykonany mebel oraz funkcji, jakie oferuje.
Cena, choć oczywiście ważna, nie powinna jednak być zmienną najważniejszą. Tani, w niewielkim stopniu ergonomiczny mebel, choć zapewnia doraźną oszczędność środków, może być przyczyną dużych wydatków w przyszłości. Głównie związanych ze zdrowiem, korekcją wad postawy.
Materiał, z jakiego zrobiony jest fotel do nauki dla ucznia
Zwracajmy uwagę na materiały!
Trzeba pamiętać, że materiał, z którego wykonany jest fotel do nauki, fotel do pokoju dziecięcego ma duże znaczenie dla jego wytrzymałości i komfortu użytkowania.
Wybierając konkretny fotel do nauki, należy zwrócić uwagę na materiał obicia siedziska i oparcia. Najczęściej stosowane materiały to skóra, ekoskóra, tkanina i siatka. W zależności od pory roku materiał, jakiego użyto do obicia siedziska, oparcia będzie albo powodował przegrzanie i pocenie się ciała, albo będzie kumulował chłód.
Materiał ma także wpływ na tarcie – może powodować, że dziecko będzie się ślizgać na krześle. Warto także pamiętać, że o ile skóra jest bardzo wytrzymałym materiałem, o tyle może być droga i trudna w czyszczeniu.
Ekoskóra to syntetyczny odpowiednik skóry. Jest tańsza i łatwiejsza w pielęgnacji. Z kolei tkaniny są wygodne i łatwe w czyszczeniu, ale jednocześnie są mniej wytrzymałe niż skóra i ekoskóra.
Siatka jest popularnym wyborem dla foteli dziecięcych, ponieważ zapewnia dobry przepływ powietrza.
Generalnie rzecz biorąc, materiał obić musi zapewniać komfort bez względu na porę roku, temperaturę oraz musi być wytrzymały na eksploatację. Powinien być także łatwy do czyszczenia i konserwacji.
Ergonomiczne krzesło do biurka dla dziecka
Ergonomia fotela ma znaczenie. Właściwie jest najważniejszą kwestią, na jaką należy zwracać uwagę w trakcie wyboru fotela do nauki.
Czym jest ergonomia? W najbardziej ogólnym sensie jest nauką o dostosowaniu środowiska pracy, w szczególności narzędzi, z pomocą których pracę wykonujemy, do potrzeb użytkowników tychże narzędzi.
Ergonomiczne krzesło do biurka, ergonomiczny fotel do nauki to mebel, który został zaprojektowany, wyprodukowany z myślą o najważniejszych, typowych potrzebach użytkownika.
Fotel do nauki powinien być wygodny i dostosowany do potrzeb ciała. W szczególności powinien zapewnić odpowiednie podparcie rąk, pleców, szyi i kręgosłupa. A więc tych części naszego ciała, które w czasie siedzenia na fotelu, przy biurku, w czasie pracy, nauki przy komputerze są narażone na największe obciążenia.
Najlepsze fotele obrotowe, fotele do nauki powinny posiadać regulację wysokości położenia siedziska. Muszą mieć oparcie z możliwością regulacji. Ponadto, powinny mieć regulowany zagłówek, podłokietniki.
Dzięki temu możliwe jest dostosowanie wszystkich kluczowych płaszczyzn do indywidualnych potrzeb.
Krzesło obrotowe dla dziecka
Wybierając fotel do nauki dla ucznia rodzice – bardzo słusznie zresztą – decydują się na krzesła obrotowe. Czy warto kupić krzesło obrotowe dla dziecka? Na pewno tak, ale trzeba jednocześnie zwracać uwagę na inne, równie ważne, kwestie.
Jeśli Twoje dziecko spędza dużo czasu przy biurku, przed komputerem (np. grając, oglądając coś) to krzesło obrotowe jest trafnym pomysłem, w szczególności, gdy aktywność przy biurku wiąże się z koniecznością zmiany położenia, sięgania po przedmioty bez wstawania.
Wybierając krzesło obrotowe dla dziecka należy sprawdzić, czy ma ono regulowane siedzisko, czy jego konstrukcja, materiały z jakich jest wykonane, solidność wykonania są odpowiednie nie tylko dla aktualnego wzrostu, wagi, ale czy nie będą nieużyteczne, gdy dziecko urośnie, stanie się cięższe, większe.
Ważne jest także, aby krzesło obrotowe posiadało odpowiednie oparcie, dzięki któremu dziecko będzie mogło utrzymać właściwą postawę ciała. Równie ważne są podłokietniki, które zadbają o komfort rąk oraz będą naturalną barierą, mającą znaczenie w czasie spontanicznego kręcenia się, obracania.
Im młodsze, mniejsze jest dziecko, tym kwestie bezpieczeństwa stają się bardziej istotne. Krzesło obrotowe powinno być stabilne i solidne. Nie może dla dziecka stanowić zagrożenia, nie może być źródłem wypadków. Dobrym wyborem będą modele krzeseł obrotowych, które posiadają funkcję blokady obrotu. Blokada obrotu uniemożliwia dziecku kręcenie się zbyt szybko i nadto ryzykownie.
Jak wybrać fotele obrotowe dla ucznia?
Ergonomia, pełna funkcjonalność fotela obrotowego, bezpieczeństwo krzesła do nauki – oto uniwersalne kwestie, jakie należy brać pod uwagę wybierając konkretny model. Krzesło musi być użyteczne, bezpieczne, wygodne, wytrzymałe i możliwe do użytku w różnych stadiach jego rozwoju.
Zwracajmy uwagę, czy fotel obrotowy, fotel do nauki dla dziecka ma możliwości regulacji siedziska, oparcia, podłokietników. Czy został wyprodukowany z atestowanych materiałów, które zapewnią komfort bez względu na czas użytkowania, porę użytkowania.
Co do zasady, im więcej funkcji ma krzesło obrotowe, fotel do nauki dla dziecka, tym lepiej. Ale wolno dać się zwariować! Zwracajmy uwagę i doceniajmy funkcje mające realny wpływ na komfort, bezpieczeństwo i zdrowie. Funkcje dodatkowe, które zazwyczaj są po prostu niekoniecznym dodatkiem, traktujmy jako element możliwy, ale nie zawsze konieczny i pożądany.
Pamiętajmy także, że dobrze dobrane krzesło obrotowe, fotel do nauki może poprawić wygodę pracy i zmniejszyć ryzyko bólu pleców. Nie zapominajmy także, że długotrwałe siedzenie przed ekranem komputera jest dla ciała sporym wyzwaniem, dlatego krzesło, fotel muszą przeciwdziałać napięciom, skurczom, obciążeniom, zmęczeniu.