Pokój dziecka jest nie tylko przestrzenią, w której nasza pociecha śpi, bawi się, uczy się, spędza czas z kolegami i koleżankami, rodzeństwem. Jest także, a może w pierwszej kolejności, miejscem, które daje poczucie bezpieczeństwa, które rozbudza wyobraźnię, budzi pozytywne emocje, które jest kształtowane zgodnie z potrzebami i tworzącą się osobowością młodego człowieka.
Pytania podstawowe, jak urządzić pokój dziecka, jak wybrać meble dla dzieci (wybierajmy przede wszystkim bezpieczne meble!), jakie dekoracje ścienne zaproponować naszej pociesze stają się pytaniami nader istotnymi. Znaczenia posiadania odpowiednio (a więc i funkcjonalnie i estetycznie) zaaranżowanego pokoju dla dziecka nie sposób przecenić.
Aranżacja wnętrz pokoi dziecięcych jest sztuką tyleż trudną, stawiającą wyzwania, co wdzięczną i przyjemną. Wysiłek się opłaca, nic przecież nie raduje rodzica bardziej niż radość, entuzjazm dziecka z uzyskanego efektu.
Wybór mebli (np.krzesła dla dziecito problem sam w sobie), kolorystyka pokoju, strefa do nauki, strefa do zabawy, dekoracje – to kwestie, które należy dobrze przemyśleć. Razem (jako wspólny problem) i osobno (jako pojedynczy problem).
Nie zapominajmy o bardzo ważnej kwestii, mianowicie o tym, że posiadanie odpowiednio zaaranżowanego pokoju dla dziecka ma wiele znaczeń (nie tylko emocjonalnych, ale także intelektualnych, społecznych) i wpływa na jego rozwój i samopoczucie.
Dobrze urządzony, wyposażony w odpowiednie meble dla dzieci pokój dziecka stanowi dla niego ważne miejsce, które będzie mu służyć w dzieciństwie i w życiu dorosłym jako wspomnienie miejsca, czasu, w którym dziecko czuło się bezpiecznie, komfortowo, ekscytująco, w którym spędziło inspirujący i pozytywnie formujący czas.
Jak zatem zabrać się do aranżowania pokoi dziecięcych?
Kluczowe aspekty aranżacji pokoju dziecka
No dobrze, w skrócie zasygnalizowaliśmy problem – jego wagę, znaczenie i konsekwencje. Czas przyjrzeć się kwestii aranżacji pokoju dziecięcego nieco bardziej skrupulatnie i konkretnie.
Jak pisaliśmy we wstępie – pokój dziecka musi być miejscem kojarzonym z komfortem, bezpieczeństwem, wygodą i zabawą.
Nie może być jedynie funkcjonalny (choć oczywiście odpowiednie krzesła do biurka, biurka, generalnie meble dziecięce grają najważniejszą rolę), musi także być urządzony ze smakiem, polotem, w zgodzie z preferencjami dziecka. Jego pasjami, zainteresowaniami, potrzebami estetycznymi oraz dotyczącymi zabawy.
Dobrze zaaranżowany pokój dziecięcy zapewnia każdemu dziecku komfort i bezpieczeństwo. A są to kwestie kluczowe, niebagatelne, częstokroć podnoszone przez pedagogów, czy psychologów dziecięcych.
Pokój dziecka powinien być przestrzenią, w której dziecko czuje się swobodnie (ma poczucie, że pokój jest jego własnością, że może decydować w dużym stopniu o sposobie jego urządzenia). W której czuje się u siebie, a więc bezpiecznie, co wpływa na jego ogólny dobry nastrój i samopoczucie.
Ale oczywiście na tym poprzestać nie możemy. Pokój dziecka powinien stanowić dla niego pozytywną stymulację do rozwoju.
Powinien być miejscem, w którym dziecko jest pozytywnie bodźcowanie. W jaki sposób? Choćby za pomocą odpowiednio dobranych zabawek, kreatywnej aranżacji przestrzeni, za pomocą stymulujące wyobraźnię kolorystyki. Taki efekt uzyskamy także dzięki odpowiednio zaprojektowanym meblom, zabawkom. Wszystkie rzeczy, które znajdują się w pokoju dziecka powinny je zachęcać do nauki (nie tylko w szkolnym tego słowa znaczeniu), eksploracji i rozwijania swoich umiejętności.
Aranżując pokój dziecka należy oczywiście zadbać także o odpowiednią organizację przedmiotów, ubrań, zabawek, książek. Porządek sprzyja poczuciu bezpieczeństwa, jest wyrazem ładu, przewidywalności.
Dobrze zorganizowany pokój pozwala na utrzymanie porządku, zachowanie systematyczności zachowań. Nie zapominajmy o tej kwestii, bowiem uczy dziecka odpowiedzialności, samodzielności i pomaga w rozwoju umiejętności organizacyjnych.
Warto wybierać meble do pokoju dziecka kierując się kryterium wspierania dziecka w zachowaniu porządku, kategoryzowania przedmiotów, przemyślenia ich położenia i sposobu przechowywania.
Co oczywiste, w dużej mierze dzieci spędzają czas w swoich pokojach na zabawie. Pokój dziecka to przestrzeń służąca do zabawy. Dzieci potrzebują miejsca, w którym mogą swobodnie się bawić i odpoczywać.
Dobrze zaprojektowany pokój powinien oferować odpowiednią, klarownie wyznaczoną przestrzeń do zabawy, gdzie dziecko może rozwijać swoją wyobraźnię i kreatywność. Równocześnie klarownie określona powinna być także strefa relaksu, odpoczynku, w której dziecko może odpocząć i zregenerować siły.
Nie zapominajmy, że dziecko cały czas się zmienia i potrzebuje wyrażać swoją osobowość. Aranżacja pokoju jest ku temu najlepszym powodem, doskonałą okazją.
Pokój dziecka powinien odzwierciedlać jego indywidualność i umożliwiać wyrażanie siebie. Dziecko powinno mieć możliwość nadania przestrzeni indywidualnego charakteru, zgodnego z jego potrzebami, które należy rozumieć i szanować. Wybierając kolory ścian, mebli, dekoracje, rośliny, obrazy, plakaty, segmenty uczy się tworzyć kompozycje. Zainteresowania, pasje powinny znaleźć odzwierciedlenie w zaaranżowanej przestrzeni.
Odpowiednio zaaranżowany pokój tworzy jego atmosferę, budzi określone emocje. Przyjemna, sprzyjająca nauce i zabawom atmosfera sprzyja rozwojowi dziecka oraz umożliwia tworzenie pozytywnych relacji rodzinnych.
Wszystkie te aspekty mają ogromne znaczenie dla dziecka. Pamiętajmy, że nasze dziecko spędza w swoim pokoju bardzo dużo czasu. Dla dziecka pokój jest miejscem, w którym przestrzeń służy do zabawy, realizacji zróżnicowanych potrzeb.
Optymalne wykorzystanie przestrzeni
Meble do pokoju dziecka w dużej mierze określają sposób segregowania, przechowywania zabawek, książek, ubrań, sprzętów. Kreatywne podejście do kwestii organizacji przestrzeni, mebli, porządku na pewno jest bardzo wskazane.
Utrzymaniu oczekiwanego porządku na pewno sprzyja zapewnienie łatwego, nie wymagającego wysiłku dostępu do przedmiotów. Warto wykorzystywać każdą dostępną przestrzeń – ściany, podłoga mogą służyć do przechowania rzeczy, o ile oczywiście dziecko będzie miało łatwy dostęp do nich.
Pamiętajmy, że rzeczy codziennego użytku, takie z których dziecko korzysta najczęściej i najchętniej powinny być o wiele łatwiej dostępne niż te, z których korzysta rzadziej (np. sezonowo).
Dobrym pomysłem jest także klarowne wyróżnianie mebli, w których będą przetrzymywane konkretne rzeczy. Biurko, szafa, szafki, półki, łóżko – to najbardziej podstawowe elementy wyposażenia pokoju dziecka. Ale nie zapominajmy także o koszach, pudełkach, skrzyniach.
Kolejnym dobrym pomysłem jest wykorzystywanie koszy, pojemników, skrzyni do przechowywania mniejszych zabawek, puzzli, klocków czy samochodzików. Warto kosze znakować, wyróżniać kolorami i określać, jaką zawartość powinien mieć dany kosz. Ułatwi to dziecku segregowanie, przechowywanie i używanie przedmiotów.
Ważne jest, aby przechowywanie zabawek i książek było dostosowane do wieku dziecka i jego umiejętności. Współpraca z dzieckiem i nauka porządkowania są również ważne, aby utrzymać porządek w pokoju. Przechowywanie powinno być praktyczne, estetyczne i dostosowane do wieku, możliwości, ale także potrzeb dziecka.
Jak wybrać meble do strefy nauki, zabawy w pokoju dziecka?
Zacznijmy od czegoś naprawdę fundamentalnego dla osiągnięcia pozytywnego efektu. Pokój dziecka powinien być pokojem dziecka w pełnym tego słowa znaczeniu. Oznacza to, że powinniśmy rozmawiać z dzieckiem.
Jako rodzice musimy w pierwszej kolejności dowiedzieć się, jakie są jego preferencje oraz jakie meble i funkcje będą dla niego najważniejsze. To pozwoli na stworzenie przestrzeni, która będzie dopasowana do jego indywidualnych potrzeb.
Wybierając na przykład biurko do pokoju dziecka, krzesło do biurka musimy zwracać uwagę na bezpieczeństwo tych mebli, ich walory funkcjonalne, dostosowanie ich wielkości i funkcji do wieku i wzrostu, sprawności fizycznej dziecka. Biurko i krzesło do biurka powinny być odpowiednio wyprofilowane i dostosowane do jego wzrostu, aby zapewnić wygodną i ergonomiczną pozycję podczas nauki.
Warto także unikać mebli o ostrych krawędziach lub wystających elementach – mogą być przyczyną poważnych urazów. Meble powinny być również trwałe, wytrzymałe, odporne na zniszczenia mechaniczne. Oraz, co zapewne będzie ważne dla mam, łatwe w pielęgnacji i czyszczeniu.
W pokoju dziecka na pewno nie powinny znaleźć się przedmioty, które mogą stanowić zagrożenie, takie jak małe elementy, ostre narzędzia, substancje toksyczne. Tego rodzaju rzeczy należy przechowywać w innych częściach domu, mieszkania.
Należy także zadbać o sprzęt elektroniczny, który w dzisiejszych czasach stanowi bardzo oczywisty element składowy pokoju dzieci. Pamiętajmy, aby przewody zasilające zawsze były poza zasięgiem rąk dziecka. Telewizory, monitory powinny być stabilnie zamocowane, aby na nie spadły.