Aranżacja pokoju dla dziewczynki to nie lada wyzwanie. Gdy jest młodsza, rodzice mogą zdać się na własny gust. Jednak, w miarę jak dziecko dorasta, zaczyna coraz bardziej podkreślać swój odmienny od rodziców gust i mieć swój wkład w urządzanie własnego pokoju. Jak pogodzić funkcjonalność wnętrza z chęcią przygotowania dziewczynce pokoju jej marzeń? Urządzamy pokój nastolatki z myślą o potrzebach dziewczynki!
Pokój dziewczynki 10 lat – funkcjonalność
W pokoju dziecka istotną cechą musi być praktyczność. Funkcjonalny pokój pozwoli uzyskać odpowiedni komfort nocnego wypoczynku i będzie mu sprzyjał, a w ciągu dnia zamieni się w przytulną jaskinię zabaw lub miejsce, w którym w skupieniu można pochylić się nad nauką. Pokój dziecięcy, który rodzice zaprojektowali kilka lat wcześniej, musi się zmienić w nastoletni, przy pomocy odpowiednich mebli. Zamiast małego tapczaniku pokój dla dziewczynki 10 lat lub więcej powinien mieć wygodne łóżko w klasycznych wymiarach, najlepiej 90×200 cm. Dzięki temu będzie ono z powodzeniem mogło pozostać na wyposażeniu wnętrza, gdy zmieni się ono w typowy pokój młodzieżowy.
Aranżując pokój, niezbędne będzie też szerokie biurko do nauki oraz wygodny fotel młodzieżowy do biurka. Idealnie sprawdzą się tu modele obrotowe, które “rosną” wraz z dzieckiem dzięki możliwości podniesienia siedziska. Pokój dziecka w tym wieku może zawierać również dodatkowe meble — duże szafy, komody, półki na bibeloty lub książki. Niekiedy rodzice decydują się również urządzić pokój, który sprzyja nie tylko zabawie i nauce, ale również aktywności fizycznej — na przykład montując specjalne drabinki gimnastyczne na ścianie lub szarfy do akrobatyki na suficie. Warto pomyśleć również o takiej innowacji, jak podwieszany wygodny fotel — dziewczynki uwielbiają zanurzać się w marzeniach otoczone poduszkami, a czytanie książek czy słuchanie muzyki jest jeszcze bardziej kuszące, gdy ma się tak wygodne miejsce do wypoczynku!
Pokój dziewczynki 12 lat – na jaką kolorystykę postawić?
Wystrój pokoju dziecięcego dla maluchów w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym zwykle mocno różni się od tego, jak wygląda wymarzony pokój dla dziewczynki 12 lat. O ile w pokoju dzieci dominują często postaci z kreskówek, wyraziste kolory i mnóstwo zabawek, o tyle pokój dziecka starszego jest czymś pomiędzy wiekiem dziecięcym a nastoletnim. Bardzo często aranżacja pokoju dla dziecka w tym wieku opiera się na łagodnych, pastelowych barwach. Dzięki temu w pomieszczeniu nie jest zbyt “dziecinnie”, ale jednocześnie nie jest również ponuro lub zanadto poważnie. Jakie kolory uwielbiają dziewczynki 10-12 lat?
• miętowy,
• pudrowy róż,
• lila róż,
• oliwkowy,
• seledynowy,
• szary,
• błękit,
Z jakimi barwami można łączyć te kolory? Świetnie sprawdzają się dodatki w barwach:
• złotej,
• srebrnej,
• czarnej,
• białej,
• grafitowej,
• granatowej,
Przełamując nieco lekkie, dziewczęce kolory odrobiną złota lub ciemniejszych, poważnych barw, można uzyskać bardzo ciekawy efekt, który nie straci zbyt szybko na uroku i jeszcze przez długi czas będzie modny. Rzecz jasna, urządzenie pokoju to dla dziewczynki bardzo ważna sprawa — warto zatem pozwolić jej samodzielnie zadecydować o kolorze ścian, mebli, zasłon, dywanów czy pościeli. Rodzicom z pewnością uda się znaleźć takie produkty, dzięki którym połączenia kolorystyczne okażą się strzałem w dziesiątkę również, gdy chodzi o ich wyczucie smaku.
Jakie dodatki wybrać do pokoju dziewczynki?
Wystrój pokoju dziecięcego dla dorastającej dziewczynki powinien wciąż jeszcze pozostawać uroczy i przytulny, ale jednocześnie podkreślać coraz większą niezależność właścicielki i jej zmieniające się upodobania i zainteresowania. W pokoju dziecka warto umieścić kolorowe świecące cotton balls albo specjalne łóżko z baldachimem, które stworzy nastrój niczym w komnacie księżniczki. Można postawić również na puszyste, pluszowe dywaniki oraz poduszki, które będą tworzyły w pokoju wspaniały klimat.
Często dziewczynki, którym samym pozwala się urządzić pokój, wybierają supermodne poduszki cekinowe z podwójnym obrazkiem — to prawdziwy hit, którym warto ozdobić łóżko lub inne miejsce do wypoczynku. Oczywiście wybierając poduszki najlepiej uzgodnić ich kolorystykę czy obrazki z dzieckiem — z pewnością będzie szczęśliwe, mogąc decydować o tak ważnych szczegółach!
Jak nie urządzać pokoju dla dziewczynki?
Rodzice, przed którymi stoi zadanie, by urządzić pokój dziecięcy, zwykle mają trudność w pogodzeniu funkcjonalności mebli i dodatków oraz uniwersalności wystroju z obecnym stylem dziewczynki. Wiedzą, że jej zainteresowania mogą być chwilowe, dlatego woleliby stawiać raczej na ponadczasowe wzory i kolory, niż urządzać pokój w myśl aktualnych trendów, które szybko mogą ulec zmianie. Jest na to sposób — wystarczy postawić na stonowaną, ponadczasową “bazę” w postaci stonowanych mebli, na przykład w kolorze jasnego drewna lub białych. Można pod nie dopasować pastelowe ściany o jednolitej fakturze lub wzorzyste tapety o uniwersalnym kolorze i wzorze — na przykład w kwiaty, listki, piórka czy chmurki. Zarówno teraz, jak i za pięć lat wciąż mogą one podobać się dorastającej nastolatce!
Lepiej natomiast nie decydować się na tapetowanie pokoju w motywy z ulubionej kreskówki czy serialu albo kupowanie mebli w zbyt intensywnych, krzykliwych kolorach, które po krótkim czasie się znudzą. Lepszym wyborem będzie zaaranżowanie spokojniejszego wnętrza i pozwolenie dziecku na większą swobodę przy wyborze dodatków — na przykład przyklejenie plakatów na ścianę, powieszenie kolorowej lampy lub świecących girland, a nawet pościel w kotki czy pieski, zamiast ich wizerunku namalowanego na trwale na ścianie. Dużo łatwiej jest zmienić plakat, pościel czy lampę niż robić remont albo kupować nowe meble. Tym właśnie warto się kierować przy urządzaniu pokoju dla dziewczynki w wieku 10-12 lat! Najlepiej zapytać ją samą o zdanie i pozwolić jej na samodzielne decyzje w kwestii niektórych dodatków, natomiast zdać się na własne przekonania, gdy chodzi o ustawienie mebli, ich pojemność czy fason. Połączenie rodzicielskiej pragmatyczności z dziecięcym gustem może pozwolić na stworzenie wyjątkowego wnętrza!