Wiosną, latem problem, jak tanio urządzić ogródek działkowy narzuca się samoistnie i rodzi zrozumiałe pytania, wątpliwości oraz dylematy.
Jeśli także Ty zastanawiasz się, jak urządzić ogródek działkowy, kiedy najlepiej się do tego zabrać oraz o czym w trakcie jego urządzania nie zapomnieć nasz artykuł będzie dla Ciebie pomocny. A przynajmniej taką mamy nadzieję.
Jak urządzić ogródek działkowy – czyli od czego warto zacząć?
Urządzić ogródek działkowy, to jedna rzecz. Ale tanio urządzić ogródek działkowy to rzecz druga i zdecydowanie ważniejsza i bardziej pożądana. Tym bardziej jest to problem wart przemyślenia, jeśli mamy urządzić małą działkę rekreacyjną, a więc musimy w sposób szczególny podejść do problemu zagospodarowania przestrzeni, doboru roślin, mebli ogrodowych, narzędzi, czy różnego rodzaju środków.
Ogródek działkowy to niewątpliwa przyjemność i okazja do relaksu, kontaktu z naturą. By czas spędzony w nim należał do udanych warto jednak przemyśleć kilka kwestii.
Zacznijmy od najbardziej podstawowej, a częstokroć pominiętej, mianowicie od wyboru samego ogródka działkowego. Nim zaczniemy zastanawiać się jak urządzić ogród działkowy warto zastanowić się, jaki cel chcemy osiągnąć. Cel będzie bowiem wyznaczał wielkość działki, jej położenie, infrastrukturę, jakiej będziemy potrzebować, czy rodzaj gleby, jaki na niej będziemy mieli do dyspozycji.
Jak urządzić działkę rekreacyjną, czyli najważniejsze jest planowanie i organizacja
Ogródek działkowy ogródkowi działkowemy nierówny.
Urządzić działkę ogrodową możemy na wiele sposobów, a efekt, jaki uzyskamy zależny jest od jej wielkości, położenia względem kierunków geograficznych (dostępności słońca i cienia), roślinności (w szczególności drzew), uzbrojenia, małej architektury, sąsiedztwa.
Tym samym zagospodarować działkę rekreacyjną naprawdę nie będzie nam łatwo, jeśli nie przemyślimy związków łączących te kwestie. Ponadto, o czym nie można zapominać, ostateczny efekt jest także kwestią budżetu, jaki posiadamy oraz priorytetów, jakie ustanowimy.
Przy czym, warto od razu nadmienić, że nawet ograniczony budżet nadal pozostawia spore pole manewru i pozwala osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty. Przede wszystkim warto mieć w pamięci kilka praktycznych rad.
Jak tanio urządzić ogródek działkowy kupując tylko meble ogrodowe?
Urządzanie ogródka działkowego może być ekscytującym doświadczeniem, o ile podejdziemy do tego zadania w sposób planowy oraz wszelkie cele, działania i efekty zaprojektujemy. Dobre przygotowanie się to połowa sukcesu.
Przede wszystkim musimy przemyśleć, jakie rośliny chcemy posadzić, hodować. W jakim miejscu chcemy je posadzić. Jakie kompozycje, efekty wizualne, estetyczne chcemy osiągnąć. Dzięki takiemu podejściu będziemy mogli wydzielić ścieżki komunikacyjne, miejsca wypoczynku, miejsca służące innym celom, na przykład rekreacji lub uprawie.
Staranność planu, jego stosunkowa szczegółowość pozwoli na pewno lepiej, bardziej racjonalnie wykorzystywać dostępną w ogródku działkowym przestrzeń. Przede wszystkim pozwoli uniknąć marnowania pieniędzy, przepalania budżetu na niepotrzebne, nieprzemyślane zakupy.
Kolejnym dobrym pomysłem pozwalającym zredukować koszty jest rozmnażanie roślin, zamiast kupowania nowych sadzonek. Co do zasady, większość rośli ogrodowych można samodzielnie rozmnożyć i co jeszcze ważniejsze można to zrobić bez konieczności posiadania ogromnej wiedzy, czy kapitalnego doświadczenia.
Bardzo dobrym pomysłem, który nie tylko jest tańszy, ale także bardziej ekologiczny jest unikanie nawożenia roślin nawozami. Lepiej jest używać organicznych metod, na przykład resztek pożywienia, jakie zawsze pozostają w domowej kuchni. Wzbogaceniu gleby na pewno także służą naturalne preparaty, takie jak wywar z pokrzywy czy skorupki jaj.
Jeśli chcecie w ogródku działkowym posadzić warzywa, kwiaty dobrym pomysłem jest używanie zamiast gotowych sadzonek nasion.
Nasiona nie dość, że są znacznie tańsze, to jednocześnie samodzielne wyhodowanie rośliny są źródłem ogromnej dumy i satysfakcji. A taki efekt na pewno jest także jednym z celów każdego właściciela ogródka.
Własne warzywa, zioła i kwiaty biją na głowę te, które można kupić w supermarketach, lokalnych zieleniakach, czy na bazarach.
Recykling jest kolejnym słowem kluczem, które pozwala zmniejszyć koszty urządzenia własnego ogródka działkowego. Stare palety, zużyte opony z powodzeniem można łączyć z nowymi krzesłami ogrodowymi, meblami ogrodowymi.
Nadawanie nowych funkcji dobrze znanym przedmiotom jest okazją nie tylko do wykorzystania, użycia wyobraźni, ale także uzyskania oryginalnych, zaskakujących efektów funkcjonalnych i estetycznych.
Do aranżacji ogrodu wykorzystać można niemal wszystko – od starych mebli, po nieużywane garnki. Warto pamiętać, że takie wykorzystanie materiałów nie tylko jest ekonomiczne, ale również ekologiczne.
Innym pomysłem na uzyskanie oszczędności jest kupowanie przedmiotów (np. krzeseł ogrodowych, mebli ogrodowych) na wszelkiego rodzaju wyprzedażach, promocjach, black weekach.
Warto pamiętać, że sprzęty ogrodowe są produktami sprzedawanymi sezonowo i po sezonie ich cena znacząco spada. Ponadto, sezonowe obniżki cen mogą być doskonałą okazją do zakupu roślin, narzędzi ogrodowych i dekoracji w atrakcyjnych cenach.
Planowanie przestrzeni – jak zaplanować estetyczny i jednocześnie funkcjonalny ogród?
Planowanie przestrzeni w ogrodzie najczęściej sprowadza się do zaplanowanie rodzaju, ilości oraz położenia krzewów, drzew, roślin, kwiatów ozdobnych.
W ogródkach działkowych najczęściej widywane są oczywiście drzewa owocowe, warzywa i zioła, kwiaty wieloletnie, krzewy ozdobne. Wszystkie te rośliny są hodowane ze względu na ich walory estetyczne oraz użytkowe.
Kwiaty wieloletnie są doskonałym wyborem. Głównie dzięki stosunkowej łatwości pielęgnacji oraz efektom wizualnym, które wnoszą do ogrodu element piękna. Najczęściej hodowane i polecane kwiaty do ogrodów to róże, hortensje, powojniki, floksy, irysy, żonkile, piwonie.
W ogródkach nie może oczywiście zabraknąć warzyw i ziół, które w ostatnich latach stały się niezwykle popularne w naszym kraju.
Uprawa warzyw i ziół w ogrodzie działkowym jest przede wszystkim ekonomiczna. Ale chyba najbardziej koronnym argumentem przemawiającym za nimi jest satysfakcja płynąca z możliwości jedzenia produktów, które są świeże, zdrowe oraz aromatyczne. Pełnych witamin i pozbawionych przysłowiowej “chemii”.
W ogródkach działkowych najczęściej uprawiane są pomidory, papryka, cukinia, marchewka, sałata, pietruszka, bazylia, liść laurowy, oregano, mięta i tymianek.
Drzewa owocowe wymagają przestrzeni, dlatego polecane są do ogródków działkowych o większym metrażu. Owocujące w sezonie jabłonie, grusze, śliwy, wiśnie, czy czereśnie stanowią nieocenione źródło witamin, przyjemności oraz są podstawą do wytwarzania własnych przetworów owocowych.
Ogródków działkowych nie sposób sobie wyobrazić bez krzewów ozdobnych. Berberysy, derenie, wrzosy, jałowce, hortensji są wybierane głównie z powodu ich bezproblemowości oraz urody.
Jak zaprojektować piękny ogródek działkowy?
Siedząc na krześle ogrodowym, przy stoliku ogrodowym, na wiklinowych, czy rattanowych meblach ogrodowych najczęściej napawamy się pięknem kolorów, jakimi mienią się rośliny w naszym ogródku.
Uzyskanie pożądane efektu nie może być jednak dziełem przypadku, a zestawiane ze sobą rośliny powinny tworzyć harmonijną całość. Wybierając rośliny, parując je, tworząc większe kompozycje warto zwrócić uwagę na ich wysokość oraz strukturę.
Na pewno warto łączyć i zestawiać ze sobą rośliny o różnych wysokościach., Dzięki temu możliwe jest uzyskanie efektownych zestawień, planów. Wysokie drzewa i krzewy najlepiej jest obsadzać w roli tła, a na pierwszym planie umieść rośliny o mniejszych rozmiarach. Warto także sparować ze sobą rośliny o różnych kształtów i fakturach.
Rośliny należy ze sobą łączyć mając na uwadze ich kolorystykę oraz współgranie kolorów, tonacji, faktur. Zestawiać należy je kierując się zasadą komplementarności. Ważny jest także rytm kolorystyczny, powtarzalność form, kształtów, wielkości, faktur, kolorów. Pozwala to osiągnąć bardziej spójną kompozycję.
Rośliny kwitną, osiągają pełnię kolorystyczną w różnych okresach, dlatego warto je parować świadomie, mając na uwadze czas, w jakim będą w swoim towarzystwie wyglądać najlepiej.
Warto je także sadzić i hodować mając na uwadze całoroczny efekt wizualny. Najlepiej wybierać rośliny, które kwitną w różnych porach roku i mają różnobarwne liście, aby uzyskać efekt zmieniającej się palety kolorów i tekstur.
Rośliny mają jednocześnie różne wymagania glebowe, związane z ilością światła, wody koniecznych do ich pełnego rozwoju.
Umieszczanie roślin o różnych wymaganiach obok siebie może prowadzić do niezdrowego wzrostu jednego gatunku kosztem innych. Warunki wzrostu powinny być podobne i nie mogą wchodzić ze sobą w konflikt.