Dla wielu osób kuchnia z wyspą to nieosiągalny synonim luksusu. A szkoda, bo tak naprawdę jest to ważny element kuchennego wyposażenia. Owszem, nie każdego na nią stać (zwłaszcza pod kątem przestrzennym), ale każdy, kto ją ma, z pewnością nie zamieniłby jej na nic innego. Jak powinna wyglądać klasyczna wyspa kuchenna? Jak ją urządzić, aby mieć dostęp do odpowiedniej ilości funkcjonalnej przestrzeni roboczej?
Wyspa kuchenna – wymiarowanie
Zacznijmy od tego, że idealna wyspa musi zachować właściwe wymiary. Trudno sobie wyobrazić wyspę, której rozmiary nie przekraczałyby 80 × 60 cm. Można powiedzieć, że jest to dolna granica, poniżej której warto ją zastąpić zwykłym stolikiem. Oczywiście w przypadku większych kuchni rozmiar powierzchni roboczej wyspy winien być zdecydowanie większy. Mając wystarczająco dużo miejsca, można ją wydłużyć nawet do 250 cm i poszerzyć do 100 cm. Ważne, aby wokół niej było co najmniej 100 cm wolnej przestrzeni. Nigdy nie wolno zapominać o właściwych proporcjach. W przypadku dużych wysp trzeba przygotować sobie więcej przestrzeni na komunikację (min. 150 cm). W przeciwnym razie zbyt masywne pole robocze może optycznie przytłoczyć. Wymiarując wyspę kuchenną, warto też zwrócić uwagę na jej lokalizację. W przypadku otwartej kuchni można ją umiejscowić na środku to jest na granicy kuchni i np. salonu. Jeśli kuchenna wyspa znajduje się w przestrzeni zamkniętej, należy ją usytuować mniej więcej w środkowej części pomieszczenia.
Funkcjonalność wysp kuchennych
Chyba każdy chciałby mieć wyspę kuchenną z wytrzymałym, granitowym blatem. Niestety, sama powierzchnia robocza to nie wszystko. Nowoczesny projekt kuchnia z wyspą powinien zakładać maksymalną funkcjonalność wyspy, gdyż to ona jest tak naprawdę sercem kuchennej przestrzeni. Planując jej konstrukcję, trzeba w niej przewidzieć miejsce dla:
• źródła zasilania, to jest minimum jednego gniazdka 230 V; jeśli istnieje taka możliwość, warto też zadbać o wyjście USB (USB-C, PD) do ładowania urządzeń elektronicznych,
• oświetlenia głównego, które powinno znajdować się bezpośrednio nad wyspą kuchenną,
• oświetlenia dodatkowego, które można umiejscowić przy kuchennych ścianach, a także systemu oświetlenia automatycznego (z czujnikiem ruchu), aktywującego się w porze nocnej,
• zlewozmywaka, dzięki któremu można szybko i sprawnie umyć owoce, sztućce i pozostałe naczynia,
• płyty grzejnej (najlepiej indukcyjnej), która umożliwi wygodne i szybkie przygotowanie potraw “na miejscu”,
• piekarnika, który — jeśli jest to możliwe — powinien znajdować się we wnętrzu wyspy kuchennej.
Na ogólną funkcjonalność wyspy wpływ ma również to, do jakich zadań ma być wykorzystana. Jeśli organizacja przestrzeni na to pozwala, warto zadbać o nieco większy blat. Dzięki niemu wyspa kuchenna może stać się miejscem spożywania posiłków. Należy jednak pamiętać, że automatycznie przedkłada się to na zwiększenie zapotrzebowania na przestrzeń wokół powierzchni roboczej. Obecność nowoczesnych hokerów wymaga, aby szerokość ciągów komunikacyjnych wokół wyspy wynosiła co najmniej 120 – 150 cm.
Kuchenna wyspa – blat roboczy i jego możliwości
Organizując kuchenną przestrzeń roboczą, trzeba zwrócić uwagę na wybór właściwego blatu. Co ważne, dotyczy to nie tylko samej wyspy, ale też dowolnego miejsca przeznaczonego do kuchennych prac. Jeśli zależy nam na wytrzymałym, odpornym na zarysowania blacie, to koniecznie należy postawić na konstrukcję wykonaną z kamienia lub kwarcowych spieków. Oczywiście tak urządzony blat jest bardzo ciężki. Blaty z tworzywa sztucznego są lżejsze, ale za to dużo bardziej podatne na zarysowania.
Dlatego wiele osób wybiera białe blaty z tworzyw sztucznych, gdyż pojawiające się na nich uszkodzenia są praktycznie niewidoczne. Jeśli ktoś ceni sobie klasykę, powinien zadbać o blat drewniany. Nie jest to złe rozwiązanie, o ile jego posiadacz ma do dyspozycji środki chroniące powierzchnię blatu przed uszkodzeniem. Nie można też zapominać, że drewno ma dość znaczną nasiąkliwość i łatwo “magazynuje” nieprzyjemne, kuchenne zapachy. Jeśli chodzi o kolorystykę blatu, to należy ją dopasować do stylizacji kuchni. Białe, kuchenne ściany i ciemne wyposażenie (np. kolor venge) będą świetnie komponować się z białym blatem wyspy, której podstawa utrzymana zostanie w ciemnobrązowej kolorystyce. A jeśli dominującym kolorem w kuchennej aranżacji jest elegancka czerń lub szarość, to blat powinien być utrzymany w podobnej tonacji (np. granit).
Bryła wyspy kuchennej – inspiracje i rozwiązania
Nie zawsze najlepszym sposobem organizacji kuchennej przestrzeni jest przedzielona wyspą kuchnia. Czasem warto postawić na ekstrawagancję i — jeśli to możliwe — nad odejściem od symetrycznego podejścia do aranżacji wnętrz. Kto powiedział, że aranżacja nowoczesnej kuchni musi zachowywać równowagę? Wyspa kuchenna może mieć np. wydzieloną prostopadle przestrzeń dla stołu. Ciekawym rozwiązaniem (i sposobem na zaoszczędzenie przestrzeni) jest wybór dołączanego blatu zabezpieczanego specjalnym mechanizmem. Dzięki temu ryzyko przypadkowego (i bolesnego) uderzenia w wystający blat poza porą posiłków jest mniej niż znikome.
Alternatywą dla takiego rozwiązania jest półwysep kuchenny. Jak sama nazwa wskazuje, jest to konstrukcja, która składa się z wyspy połączonej na stałe z jedną z kuchennych ścian. Dzięki temu kosztem niewielkich utrudnień w komunikacji użytkownik uzyskuje nawet 1,5 raza więcej przestrzeni roboczej. Jest to rozwiązanie idealne dla dużych rodzin, w przypadku których jednorazowo zasiada do stołu nawet 5 osób lub więcej.
Nowoczesne projekty kuchni coraz częściej wykorzystują wyspę do czegoś więcej niż tylko do przyrządzania posiłków. Inspirującym rozwiązaniem jest np. doposażenie wyspy w dodatkową szafkę, w której można przechowywać np. wino lub umiejscowić stylowy ekspres do kawy. Cóż, nowoczesna kuchnia to przede wszystkim pomysłowo zaaranżowana przestrzeń.
Reasumując, nowoczesne projekty kuchni zakładają dostęp do centralnie usytuowanej przestrzeni roboczej. Oczywiście jej instalacja nie zawsze ma sens, zważywszy np. na wciąż zmniejszającą się powierzchnię kuchenną. Dlatego warto o niej pomyśleć również wtedy, gdy ma się do dyspozycji kuchnię otwartą.