Obicia krzeseł nie zawsze spełniają wszystkie nasze wymagania. Czasem ich kształt i kolor przestają nam się podobać, a czasem obicie ulega zniszczeniu — np. przez drapanie kota lub przypadkowe uszkodzenie przez któregoś z członków rodziny. Innym razem możemy na targach staroci znaleźć piękne krzesło, które wymaga jedynie kosmetycznych poprawek i zmiany obicia. Można to zrobić samodzielnie w domu. Tapicerowanie mebli wydaje się trudną sztuką, w rzeczywistości jednak nie jest skomplikowane. Jak obić krzesło krok po kroku?
Jak wybrać odpowiedni materiał na obicie?
Jeśli chcesz zmienić obicie krzesła, musisz najpierw znaleźć odpowiednie materiały. Nie chodzi tylko o tkaninę, ale także piankę tapicerską, dobrej jakości klej tapicerski, taker (zszywacz tapicerski) oraz produkty do renowacji mebli: papier ścierny, lakiery i oleje do drewna. Musisz samodzielnie zdecydować, co będzie potrzebne, aby nowe krzesło spełniło wszystkie wymagania.
Zmiana obicia krzesła to nie tylko wymiana tapicerki, ale także odnowienie wszystkich jego elementów: nóżek, ram, etc. Słowem, jeśli już się za to zabieramy, niech to będzie pełna renowacja krzesła.
Tapicerowanie krzesła: jaka tkanina?
Jeśli chodzi o wybór tkaniny tapicerskiej, jest tu pełna dowolność. Można wybrać materiał, który przypomina welur lub jest całkiem gładki, wzorzysty lub w jednolitym kolorze. W sklepach z tkaninami wybór jest naprawdę ogromny. Najważniejsze jest jednak odpowiednie zebranie wymiarów siedziska oraz oparcia (jeśli ono też ma być obite). Warto kupić nieco więcej materiału, aby mieć zapas na wszelki wypadek.
Dobrym pomysłem jest wykorzystanie wodoodpornego poliestru, który nie będzie wchłaniał wilgoci, dzięki czemu ewentualne plamy będą bardzo łatwe do usunięcia. Materiał ten jest gładki, dobrze wygląda w każdym pomieszczeniu i dopasowuje się do wystroju wnętrz. Jest też dostępny w wielu wzorach i kolorach. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.
Można także wybrać różne tkaniny i połączyć je w jednym meblu – przykładowo można siedzisko obić jednolitą tkaniną, a na oparcie wybrać coś wzorzystego, bardziej szalonego.
Renowacja mebli: dlaczego warto?
Tapicerowanie i ogólna renowacja to świetny sposób na to, aby dać życie starym, lekko podniszczonym meblom. Stare krzesła czy fotele mogą wyglądać zupełnie inaczej, jeśli tylko zmieni się obicie lub przemaluje drewniane czy drewnopodobne elementy. W ten sposób nie tylko można dać starym meblom nowe, drugie życie, ale także w prosty sposób odnowić wnętrze domu czy mieszkania.
Tapicerowanie krzeseł czy foteli to także dobra zabawa dla wszystkich fanów majsterkowanie oraz kreatywnych form spędzania czasu. Można w ten sposób dać upust swojej wyobraźni, a także przerobić mebel dokładnie według własnych preferencji. Własnoręcznie obitego krzesła nikt nie będzie w stanie podrobić!
Takie krzesło można od nowa wystylizować w dowolnym klimacie. Może być w stylu glamour lub bardziej vintage. Może mieć różne kolory nóżek albo być klasycznie ozdobiony w klimacie minimalizmu lub boho.
Tapicerowanie krzesła krok po kroku
Tapicerowanie fotela czy krzesła zacząć należy od dokładnego wyczyszczenia wszystkich elementów. Należy także zdjąć starą tkaninę. Konieczne może być rozebranie i ponowne skręcenie krzesła, aby dokładnie usunąć wszystkie kawałki starego materiału i dokładnie wyczyścić wszystkie zakamarki mebla.
Stary materiał można zaś wykorzystać ponownie do innych celów lub wyrzucić, jeśli okaże się bardzo zniszczony.
Następnym krokiem jest dokładne przetarcie wszystkich elementów krzesła przy pomocy papieru ściernego. Należy robić to ostrożnie, ale dokładnie — energicznymi, kulistymi ruchami. Papier nie musi być gruboziarnisty, chodzi jedynie o to, aby lekko zmatowić powierzchnię mebla, dzięki czemu lepiej wchłonie produkty do renowacji.
Po dokładnym zmatowieniu wszystkich elementów kolejnym krokiem jest odpylenie krzesła, wypolerowanie i pokrycie lakierobejcą lub olejem. Można także sięgnąć po farbę w dowolnym kolorze i pomalować krzesło przy pomocy pędzla lub natryskowego pistoletu malarskiego.
W ten sposób można stworzyć naprawdę oryginalny mebel z każdą nóżką w innym odcieniu lub pokryć całość kolorem, który będzie pasował do dekoracji w domu. Tak przygotowany mebel należy odstawić do wyschnięcia na minimum kilka godzin, a najlepiej na ok. 12.
Ostatnim krokiem jest wymiana tapicerki. Nowy materiał należy odpowiednio dociąć pod wymiar siedziska czy oparcia. Dobrze jest zostawić kilka centymetrów tkaniny. Bardzo ważne jest także bardzo dokładne naciągnięcie materiału na gąbkę tapicerską i przymocowanie go przy użyciu zszywacza tapicerskiego (takera). Odstępy pomiędzy kolejnymi zszywkami powinny wynosić ok. 3-5 cm, aby materiał dobrze trzymał się gąbki.
Gotowe obicie należy przybić lub przykleić do ram krzesła. W przypadku używania kleju gotowy mebel należy pozostawić na minimum 12 godzin w przewiewnym miejscu. W tym czasie nie należy siadać na krześle. Zarówno klej, jak i farba, muszą dobrze wyschnąć.
Dodatki do obijania krzeseł
Stare krzesło można ozdobić wedle uznania, np. dodać przeszycia ze złotej nici, ciekawe naszywki albo wbić guziki tapicerskie. Te ostatnie najlepiej dodać na oparcie, a siedzisko zostawić gładkie – dzięki temu krzesło będzie wygodniejsze podczas siedzenia, a jednocześnie będzie prezentowało się elegancko.
Ile kosztuje obicie krzesła u tapicera?
Stare krzesło można także oddać w profesjonalne ręce. Tapicer wymieni gąbkę oraz naciągnie nową tkaninę, a także odnowi wszystkie elementy mebla. Średni koszt takiej usługi to 100-200 złotych, jednak za tapicerowanie całego krzesła skórzanymi materiałami lub obicie fotela można zapłacić nawet ok. 1000 złotych. Koszt samych materiałów jest znacznie niższy, więc warto spróbować zdjąć starą tapicerkę i wymienić obicie samodzielnie.
Usługa wymiany obicia to jednak dobry pomysł, jeśli nie mamy zbyt wiele miejsca w domu na renowację starego mebla, a także jeśli nie mamy zdolności manualnych, czasu ani chęci odnawiać krzesła czy fotela samodzielnie.