Trudno wyobrazić sobie przestrzeń do pracy w firmie bez wygodnych krzeseł biurowych, które gwarantują naszym współpracownikom odpowiednie warunki podczas codziennych zajęć. Niestety i one narażone są na uszkodzenia podczas długiej eksploatacji, takie jak pęknięcie obudowy, złamanie kółka, obluzowanie oparcia czy często występujące uszkodzenie podnośnika. Wadę można szybko naprawić poprzez zakup i wymianę pneumatycznego siłownika na nowy bez konieczności pozbywania się fotela.
Jaką funkcję pełnią podnośniki w krzesłach biurowych?
Niezależnie od modelu krzesła biurowego jego najważniejszym elementem jest sprawny podnośnik, który służy do regulacji wysokości fotela. Sprawne krzesło można dostosować do różnych blatów biurowych oraz indywidualnych potrzeb pracownika. Jeżeli siedzisko samoistnie opada to znak, że trzeba naprawić podnośnik pneumatyczny, ponieważ uszkodzone krzesło nie będzie spełniać warunków ergonomicznej pracy i będzie wpływać niekorzystnie na stan zdrowia.
Skrzypienie krzesła biurowego to zazwyczaj pierwsza oznaka, że mechanizm zaczyna mieć problemy. Powinniśmy wtedy szybko reagować, aby nie doprowadzić do całkowitego zniszczenia krzesła. W większości przypadków wystarczy zdjąć siedzisko, odkręcić śruby, a następnie naoliwić mechanizm krzesła. Zabieg ten pomoże zapobiec dalszemu zużyciu mechanizmu i poprawi walory użytkowe. Jeżeli wyniknie potrzeba całkowitej wymiany podnośnika, warto skorzystać z poniższej instrukcji.
Instrukcja krok po kroku
Opadający fotel biurowy można naprawić samodzielnie lub skorzystać z pomocy fachowców. Jeżeli zdecydujemy się naprawić podnośnik, warto wyposażyć się w odpowiednie narzędzia. Zdecydowanie przyda nam się nam klucz szwedzki z możliwością regulowania szerokości szczęk oraz solidnym uchwytem. Kolejne akcesoria to gumowy młotek, który nie uszkodzi elementów krzesła, gumowe rękawiczki, a także preparat, dzięki któremu będziemy mogli wyczyścić i rozłożyć cały mechanizm.
Na rynku dostępne są różne preparaty, które ułatwią wykonanie całej pracy. Warto wybrać WD-40, który jest bezpieczny i nie niszczy plastiku ani części gumowych. Co ważne środek nie pozostawia plam, jest odporny na wodę i zapewnia dużą wydajność w szerokim zakresie temperatur. Możemy również wykorzystać domowe sposoby do usunięcia rdzy, w tym przypadku powinniśmy sięgnąć po sodę oczyszczoną. Skutecznie pozwala ona na eliminowanie z powierzchni zabrudzeń, a jednocześnie pochłania nieprzyjemne zapachy, na przykład związane z obecnością smaru w mechanizmie krzesła.
Jeżeli wyposażyliśmy się w potrzebne akcesoria i zabezpieczyliśmy podłogę przed uszkodzeniami, możemy przystąpić do naprawy fotela:
- Na początku przy pomocy wajchy należy podnieść siedzisko najwyżej jak to możliwe, aby uzyskać wygodną pozycję do pracy.
- Następnie trzeba zdemontować kółka, oparcie oraz siedzisko. Pomoże to dostać się do schowanego w obudowie podnośnika.
- Aby dostać się do mechanizmu, należy z górnej części zdjąć osłonkę siłownika, czyli małą plastikową nakładkę. Nie jest ona przytwierdzona mocno, dlatego bez większego nakładu siły możemy ją usunąć.
- Jeżeli nakładka została poprawnie usunięta, krzesło obrotowe odwracamy do góry nogami.
- Łączenie mechanizmu fotela biurowego zaleca się spryskać środkiem do penetracji, który poluzuje połączenia.
- Zsunięcie mechanizmu krzesła z siłownika wymaga od nas kilku uderzeń gumowym młotkiem lub płaską stroną młotka metalowego. Warto zaznaczyć, że uderzenia nie mogą być mocne, ponieważ może dojść do odkształcenia lub pęknięcia delikatnego mechanizmu.
- Często użytkowany fotel biurowy może nie reagować na uderzenia młotka, wtedy powinniśmy użyć klucza szwedzkiego, przy pomocy którego ściśniemy szyjkę siłownika i delikatnie ruszając w prawo i w lewo doprowadzimy do poluzowania się mechanizmu. Następnie bierzemy młotek i uderzamy ponownie.
- Trzeba pamiętać, aby w ten sam sposób usunąć siłownik z podstawy w krześle biurowym. Możemy to zrobić, montując podstawę mechanizmu w solidnym pojemniku lub na stole, uderzając, aż zwężona końcówka w kształcie stożka wypadnie.
Wbrew pozorom naprawa siłownika i wymiana części w krześle biurowym nie jest skomplikowaną czynnością. Z powodzeniem możemy to zrobić na miejscu, bez wzywania specjalistycznej pomocy. Trzeba tylko zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa i higieny. Dobrze zabezpieczone miejsce pracy pozwoli zapobiec powstawaniu niepożądanych zacieków lub uszkodzeń.
Zakup odpowiedniego siłownika
Warto zaznaczyć, że naprawa krzesła wymaga zakupu właściwych części. Aby krzesło obrotowe mogło być dalej funkcjonalne, powinniśmy dobrać do niego odpowiedni siłownik. Nowy mechanizm dobieramy, zwracając uwagę na regulację wysokości. Na rynku możemy znaleźć dużą gamę produktów, które wpłyną na jakość używania krzesła. Aby naprawić fotel biurowy, musimy znać grubość oraz wysokość tulei. Zazwyczaj mierzy ona 195 lub 235 centymetrów.
Warto pamiętać, że wartość ta nie obejmuje trzpienia w kształcie stożka wciskanego w blachę mechanizmu. Nowoczesne krzesło biurowe posiada zazwyczaj siłownik gazowy IV klasy, który wpływa na długą żywotność fotela. Idealnie dopasowany mechanizm powinien znosić obciążenie powyżej 120 kilogramów. Aby wymienić siłownik, wystarczy przy montażu usunąć jego osłonę bez demontażu przycisku znajdującego się tuż pod nią.
Korzyści płynące z naprawy fotela biurowego
Naprawa krzesła biurowego jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż zakup nowego, nierzadko drogiego fotela. Do naprawy nie są potrzebne narzędzia specjalistyczne, które wymagają ponoszenia dużych kosztów. Wszystkie czynności można wykonać przedmiotami, które wszyscy posiadamy w domach i mamy do nich łatwy dostęp.
Fotele biurowe przy okazji naprawy możemy również odświeżyć poprzez ich pomalowanie oraz wyczyszczenie tapicerki siedziska i oparcia. Zwiększy to komfort naszych pracowników, a także wprowadzi świeżość do pomieszczeń biurowych, dzięki czemu staną się bardziej atrakcyjne. Instrukcja wymiany siłownika może się przydać zarówno fachowcom, jak i każdej osobie chcącej dokonać wymiany wadliwej części samodzielnie.