Niegdyś, królował w fabrykach i zakładach przemysłowych- dziś to ostatni krzyk mody w wystroju wnętrz. Popularny styl loftowy charakteryzuje się prostotą, minimalizmem i surowością. Co przyczyniło się do tak dużego rozpowszechnienia tej konwencji w architekturze wnętrz? Prawdopodobnie to, że w związku z ciągłym zapotrzebowaniem na nowe mieszkania, deweloperzy wykupują stare fabryki i budynki przemysłowe, które potem są przekształcane w apartamenty. Dzięki temu łatwo uzyskać tam industrialny klimat. Nie można też zapomnieć o roli mediów społecznościowych- Instagram, Pinterest i TikTok każdego dnia jest zasypywany inspiracjami, zdjęciami i filmikami o tym, jak urządzić mieszkanie w stylu loftowym.
Historia stylu loft
Historia mieszkań w stylu industrialnym zaczyna się za oceanem, a dokładnie na Manhattanie. W latach 50. XX wieku wiele firm i zakładów przemysłowych miało tam swoje siedziby i pracownie, gdzie odbywała się większość procesów produkcyjnych. Przestrzenie te cechowały się niską ceną najmu, co szybko wykorzystali tamtejsi artyści, którzy nie mieli dużo pieniędzy w kieszeni. Zaczęli oni wynajmować opuszczone przestrzenie fabryczne i przekształcać je w swoje miejsce do życia. W mieszkaniu w stylu lotowym mieszkał nawet sam Andy Warhol. Taki wystrój zyskał popularność na całym świecie- również w Polsce, gdzie cieszy się coraz większym uznaniem.
Cechy loftowego stylu
Duże przestrzenie bez zbędnych dodatków, surowość i minimalizm to główne cechy mieszkania w stylu loftowym. Wyeksponowanie elementów konstrukcyjnych jest niezwykle ważne w trakcie projektowania domu w takim smaku. Jest to styl industrialny, czyli najbardziej pasujące kolory to czerń, biel, szarości i odcienie metaliczne. Nie ma tu miejsca na ciepłe barwy, pluszowe poduszki czy makramy wiszące na ścianach. Loftowy charakter wnętrza nie jest przeznaczony dla osób, które są miłośnikami ozdób i zdobień. Tutaj rządzi zasada: im mniej, tym lepiej. Kolejną ważną cechą są otwarte przestrzenie- jeśli jest taka możliwość, należy pozbyć się ścianek działowych i stworzyć jeden wielki pokój z wydzielonymi strefami.
Jak dobrać meble do mieszkania w stylu loft?
I dekoracje, i meble powinny być w absolutnym minimum. Wybierając krzesła w stylu loft, pamiętajmy, że najlepiej by było, gdyby miały proste wykończenia i sprawiały wrażenie nieco zużytych. Zamiast ozdobnej komody lub regału na książki, wspaniały będzie metalowy regał przemysłowy, który doda wnętrzu surowości. W kuchni warto pomyśleć o metalowej konstrukcji nad blatami, na której można trzymać przyprawy, zioła czy drobne akcesoria. Loftowe wnętrza charakteryzują się rozległymi przestrzeniami, dlatego starajmy się, aby meble były jak największe- w przeciwnym wypadku wysokie sufity i duże ściany przytłoczą całe mieszkanie. Geometryczne formy, drewno i metal to kwintesencja tego, jak powinny wyglądać stoły, biurka i krzesła w stylu loft. Niezwykłe walory estetyczne oraz oryginalny design takich mebli sprawią, że zachwycą one każdego gościa w Twoim domu.
Złote zasady stylu loftowego
Mieszkanie reprezentujące styl loftowy ma charakter eklektyczny, co sprawia, że mogą znaleźć się w nim przedmioty różnego pochodzenia. Nie przeszkadza więc umieszczanie tam ozdób vintage kupionych w second handach lub robienie czegoś samemu- DYI oraz recykling jest bardzo na czasie. Niezależnie skąd pochodzą nasze meble i ozdoby, musimy przestrzegać kilku złotych zasad podczas projektowania wnętrza industrialnego. Brzmią one następująco:
- część instalacji musi pozostać odsłonięta;
- rury – również niezabudowane, muszą być widoczne;
- cegła na ścianie – to jedna ze sztandarowych cech stylu;
- stonowane kolory – czerń, biel, szarość, barwy metaliczne;
- metal, szkło i drewno jako główne materiały.
Jak widać, styl loftowy ma pewne reguły, których należy się trzymać. Najważniejsze z nich to te, dotyczące surowości wnętrza- widoczna cegła i instalacje oraz nagie ściany. Rury również muszą być na powierzchni, dlatego dobrze byłoby, gdyby były wykonane z miedzi lub ocynkowanej stali, a nie tańszych materiałów, które wyglądają tandetnie. Nie zapominajmy również o oknach i drzwiach- wszelkie metalowe elementy są mile widziane. Bardzo ważna jest również podłoga. Najlepsza byłaby posadzka z mikrobetonu- jest ona idealna dla tego stylu, ponieważ jej jednolita powierzchnia stanowi doskonałą bazę, na tle której reszta elementów wystroju może się wyróżnić.
Ozdoby i dodatki w stylu loft
Mimo że styl loftowy może wydawać się surowy i niezbyt przyjazny, to jednak oświetlenie w takim wnętrzu musi być ciepłe i dające komfort. Szpitalne, białe światło nie jest mile widziane. Wspaniale sprawdzą się lampy z dużymi żarówkami i metalowymi kloszami. Dobrze będą również pasować neony, które nadadzą wnętrzu charakter Manhattanu. Idealnym dopełnieniem będą stojące lampy, wyglądem przypominające miejskie latarnie w mniejszym rozmiarze. Okna najlepiej zasłaniać ciemnymi, ciężkimi zasłonami lub roletami. Grube dywany będą wspaniałą alternatywą dla wszechobecnych futrzanych chodniczków. Jeśli chodzi o ozdoby, to idealnie sprawdzą się wypolerowane, industrialne części położone na półce regału przemysłowego lub wiszące na ścianie. Duże, zielone rośliny doniczkowe lekko ocieplą wnętrze, a modernistyczne obrazy i plakaty filmowe nadadzą Ci opinię miłośnika sztuki i kultury- idealnego lokatora stylu loftowego.
Loft w wersji soft i hard
Jeśli marzy Ci się industrialne wnętrze, ale nie posiadasz mieszkania z otwartą przestrzenią, dużymi oknami i wysokimi sufitami, to nie musisz się o nic martwić. W bloku lub świeżo wybudowanym apartamentowcu możesz zawrzeć elementu industrialne- jest to tak zwany soft loft, czyli przerabianie zwykłych mieszkań na lofty. Z kolei loft w wersji hard ma najwięcej wspólnego z pierwotną wersją stylu, czyli z przekształcaniem przestrzeni przemysłowych na ciekwie urządzone mieszkania.
Dla kogo mieszkanie w stylu loftowym?
Kiedy myślimy o fabrykach, przetwórniach, zakładach produkcyjnych, od razu mamy przed oczami duże miasta. Nic więc dziwnego, że styl loftowy został szczególnie ciepło przyjęty przez mieszkańców metropolii, gdzie deficyt mieszkań oraz chęć wyróżnienia się spowodował, że przestrzenie postindustrialne zostały przeznaczone na miejsca do życia. Styl ten upodobały sobie bezdzietne pary oraz single, ponieważ surowy klimat i oszczędność w dekoracjach niezbyt kojarzy się z ciepłem rodzinnym. Coraz częściej widać loftowe aranżacje w kawalerkach i mieszkaniach dla studentów, gdyż młodzi ludzie potrafią urządzić swoje cztery ściany za niewielkie pieniądze, używając rzeczy z second handów, znalezionych na lokalnych grupach lub zrobionych własnoręcznie.
Mieszkanie urządzone w stylu loftowym będzie pasowało idealnie dla osoby, która ceni sobie minimalizm i prostotę ze smakiem. Jest on uniwersalny i sprawdza się zarówno w dużych domach, jak i małych kawalerkach. Wysokie sufity oraz surowy klimat są idealne dla osób, które cenią sobie chłód- dosłownie i w przenośni. Jeśli jesteś jedną z tych osób i cenisz sobie nieszablonowe rozwiązania architektoniczne, to styl loftowy jest opcją dla Ciebie!